Ogrodzenia betonowe - trwałe i atrakcyjne

Jesteś tutaj:

Ogrodzenia betonowe - trwałe i atrakcyjne

3,1/5 (33 ocen)

Ogrodzenia betonowe jeszcze do niedawna kojarzyły się z mało estetycznymi murami. Tymczasem dzisiaj można spotkać coraz więcej atrakcyjnych pod względem wyglądu tego typu ogrodzeń. Ich najbardziej cenionymi właściwościami pozostają trwałość oraz  pełnia dyskrecji, jaką zapewniają. Zza betonowego ogrodzenia nic nie widać, często też mało słychać i nie da się go tak łatwo sforsować.

 
Warianty ogrodzeń z betonu


Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje ogrodzeń betonowych, wylewane i prefabrykowane.

- Ogrodzenia betonowe wylewane – powstają, jak inne konstrukcje betonowe, a więc z pomocą deskowania. W tego typu murze tworzy się rodzaj filarów poprzez pogrubienie ogrodzenia  w danym miejscu. Pod takimi filarami wylewa się stopy fundamentowe, a pod przęsłami muru, ławy. Dla uniknięcia pękania betonu, średnio co 10-15 m tworzone są dylatacje (pionowe szczeliny), które podczas osiadania muru chronią go od spękań. W miejscach, gdzie są dylatacje najczęściej umieszcza się listwy albo taśmy z tworzywa sztucznego.

- Ogrodzenia betonowe prefabrykowane – to one należą do tych bardziej efektownych pod względem wyglądu. Powstają z gotowych paneli betonowych. Mogą być pełne lub ażurowe. Zazwyczaj mają długość 2 m, a wysokość 0,5 – 1,2 m. Ich powierzchnię można pomalować na dowolny kolor. Montaż takich paneli polega na tym, że płyty przęsłowe wsuwa się w specjalne wyżłobienia słupa i miejsce połączenia zalewa się rzadką zaprawą cementową. Trzeba przyznać, że prefabrykowane ogrodzenia betonowe cieszą się uznaniem za trwałość (nawet kilkadziesiąt lat) oraz łatwość i szybkość stawiania.


Efektowne gotowe rozwiązania


Oprócz tradycyjnych paneli prefabrykowanych, obecni producenci oferują inne, bardzo atrakcyjne elementy do budowy ogrodzeń z betonu. Mogą one przypominać naturalny kamień, starodawne cegły, bloki skalne itp. Takie gotowe elementy betonowe nie wymagają dodatkowych obróbek i są znacznie łatwiejsze w montażu, niż materiały, które imitują. Ich wygląd pasuje do większości budynków i ogrodów. Decydując się na takie ogrodzenie, należy się dobrze zastanowić nad wyborem. Budynek, jego otoczenie oraz ogrodzenie powinny stanowić stylistyczną jedność.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie betonowe

Zastosowanie


Ogrodzenia betonowe mają szerokie zastosowane. Buduje się je w miejscach, które wymagają szczególnej ochrony, na przykład ważne obiekty użyteczności publicznej, instytucje, szkoły, szpitale, a także domy rezydencje prywatne.

Inne miejsca ich wykorzystania to:

- obiekty handlowe, sportowe, rekreacyjne, naukowe,

- osiedla mieszkaniowe,

- place zabaw,

- ogrody,

- magazyny,

- centra logistyczne i wiele innych.


Beton – cechy materiału


Beton prawidłowo wykonany powinien charakteryzować się przede wszystkim wysoką odpornością na mróz i wilgoć, bo to decyduje o jego trwałości i wytrzymałości. Wiadomo, że powstaje on ze zmieszania cementu, piasku, wody oraz siatki zbrojeniowej, co sprawia, że jest on na tyle plastyczny, że można z niego formować dowolne kształty i bryły. Tę właściwość betonu z powodzeniem wykorzystują projektanci i producenci gotowych elementów betonowych.

 

Zobacz także: Ogrodzenia z kamienia


Zalety ogrodzeń betonowych


Wspomnieliśmy już o najważniejszych atutach ogrodzeń z betonu, czyli o jego wytrzymałości i trwałości. Ale lista zalet jest znacznie dłuższa, proszę zobaczyć:

- solidność,

- funkcjonalność, czytaj dalej...

Koniecznie zobacz