Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

Jesteś tutaj:

Ogrodzenia murowane - trwałe przez lata

3,4/5 (49 ocen)

- Mur dziki – powstaje z nieobrabianych kamieni polnych różnej wielkości i różnego kształtu. Układa się je nieregularnie, ale w poprzek muru kładzie się większe kamienie, których zadaniem jest stabilizacja całego muru.

- Mur cyklopowy – za tą ciekawą i trochę tajemniczą nazwą, kryje się mur, który powstaje z dużych kamieni polnych. Od poprzedniego różnią się one tym , że mają ociosana powierzchnię. Takie kamienie układane są nieregularnie, ale dba się tutaj o to, by szczelnie do siebie przylegały i tworzyły jednolite lico ogrodzenia. Kamienie w kolejnych warstwach powinny stykać się ze sobą największymi powierzchniami.

 

Zobacz więcej o: Ogrodzenia z kamienia

 

- Mur warstwowy – to jego tworzenia wykorzystuje się ułożone poziomo kamienie łupane o dużych i płaskich powierzchniach. Charakterystyczne dla niego jest również to, że w narożnikach oraz co pewien odcinek muru, układa się znacznie większe kamienie, które wyznaczają wysokość kolejnych warstw (nie większych od 10 cm).

- Mur rzędowy – tu kamienie są łupane lub ciosane tak, by miały kształt regularnych prostopadłościanów. Wszystkie ułożone w jednym rzędzie powinny mieć jednakową wysokość. Natomiast poszczególne warstwy mogą różnić się wysokością.

Ogrodzenie murowane

Ogrodzenie murowane

Murowanie ogrodzeń z kamienia


Budowanie tego typu ogrodzenia wymaga zachowania kilku zasad. Na przykład fundament muru powinien sięgać poniżej poziomu zamarzania gruntu. Dla ogrodzeń z piaskowca lub wapienia konieczne jest ułożenie izolacji chroniącej go przed wilgocią. Co 10 do 15 m trzeba wykonać dylatację (szczelinę oddzielająca kolejne fragmenty muru). Zapobiega ona pękaniu muru z powodu nierównomiernego osadzania się.


Mur z kamienia powinien mieć grubość co najmniej 30 cm. Jako spoiwo stosuje się zaprawę cementową w proporcjach 1:3 lub 1:4. Podczas stawiania muru nie należy dopuścić do zaschnięcia zaprawy na kamieniach.

Ogrodzenie murowane z cegły

Ogrodzenie murowane z cegły

Cena tej inwestycji


Ogrodzenie murowane przetrwa nawet wiele dekad i to w bardzo dobrym stanie. Dlatego jest to z całą pewnością opłacalna inwestycja, zapewniająca bezpieczeństwo, elegancję i trwałość na długie lata.

Nie da się jednak precyzyjnie ocenić nawet średnich kosztów budowy, gdyż cena materiału, zwłaszcza kamienia bywa bardzo różna. Zależy często od regionu, w którym powstaje ogrodzenie oraz od kosztów transportu tak ciężkiego materiału. Aby mieć dobrą orientację, najlepiej jest skontaktować się   z wybranym kamieniołomem i tam zasięgnąć informacji na temat aktualnych cen kamienia, jak i kosztów jego transportu we wskazane miejsce.
 

Koniecznie zobacz