Taras na dachu - skrawek ogrodu w środku miasta

Jesteś tutaj:

Taras na dachu - skrawek ogrodu w środku miasta

3,3/5 (28 ocen)

Sposobów na wykreowanie tarasu jest bardzo dużo. Mogą na nim znaleźć się trawa,  kwiaty, krzewy, a nawet drzewka. Spotyka się różne dekoracje, rzeźby, mini fontanny, parawany czy ekrany. Warto z góry pomyśleć o funkcjonalnym i nastrojowym oświetleniu i odpowiednich meblach. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, oczekiwań, potrzeb i zasobności portfela.

Pamiętajmy jednak, aby niepotrzebnie nie przeładowywać tego miejsca. Zagracony taras nie stanie się miejscem relaksu, a jego zbyt duże obciążenie może zagrażać stropowi, na którym się znajduje.

Tworząc taras na dachu, zwłaszcza w wersji, która przewiduje dużo roślinności, trzeba mieć świadomość, że przyjdzie nam regularnie dbać o utrzymanie go w jak najlepszym stanie. Z tego powodu ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór roślin. Jeśli nie mamy dużego doświadczenia z ich uprawą, nie wybierajmy takich, które wymagają specjalnej troski. Jest wiele roślin prostych w utrzymaniu, a przy tym niezwykle dekoracyjnych. Sprawdźmy również, czy dany gatunek utrzyma się w warunkach, jakie panują na tarasie (kwestia nasłonecznienia, przeciągów, wilgotności, temperatury itp.).

Przyjemność z posiadania i korzystania z tarasu urządzonego na dachu jest ewidentna. Nie musimy wychodzić do parku, by posiedzieć pod gołym niebem, wśród zieleni. To jest naprawdę kuszące rozwiązanie, zwłaszcza dla mieszczuchów.

Taras na dachu

Taras na dachu

Korzyści z tarasu na dachu


Zagospodarowanie dachu w celach użytkowych wiąże się właściwie z samymi plusami. Zyskuje się dodatkową przestrzeń, która w dużej mierze przeznaczona jest do celów rekreacyjnych i wypoczynku. Taras na dachu sprawia, że nie nagrzewa się on tak bardzo, jak tradycyjny, a zimą nie traci cennego ciepła emitowanego do wewnątrz. Nawet niewielka ilość roślinności na tarasie poprawia mikroklimat i estetykę domu.

Któż z nas, zwłaszcza żyjących w dużych miastach, gdzie aby odpocząć wśród zieleni, trzeba wyjść do parku lub wyjechać, nie marzy choćby o skrawku własnego ogródka lub jego namiastki. Takie tarasy na dachach doskonale realizują te pragnienia i potrzeby. Taras, szczególnie taki w miejskim mieszkaniu czy apartamencie, znacznie podwyższa ich wartość i atrakcyjność. Ze względu na takie mocne atuty, liczba dachowych tarasów będzie u nas stale przybywać zarówno na starych budynkach, jak i w tych nowobudowanych.


Koszt budowy i aranżacji tarasu na dachu


Trudno podać jakiekolwiek stałe ceny takiej inwestycji. Zależy ona od zbyt wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jakie prace należy uskutecznić w kontekście przekształcanego dachu. Ponadto różne bywają ceny materiałów, z jakich wykonuje się tarasy, a więc materiały izolacyjne, beton, cegła, płytki,  balustrady, roślinność, oświetlenie, zadaszenie. Ogólnie można jedynie ocenić przedział takiego przedsięwzięcia i tak może ono kosztować w granicach 5.000 – 50.000 zł.
 

Koniecznie zobacz