Projekt funkcjonalnego tarasu

Jesteś tutaj:

Projekt funkcjonalnego tarasu

3,4/5 (23 ocen)

Taras betonowy

Taras betonowy to nic innego jak taras z betonowych płyt. Zazwyczaj są one zbrojone stalowymi prętami – siatkami. Na płytach układa się izolację przeciwwilgociową (folie, papy oraz folie płynne). Kolejną, a zarazem ostatnią warstwę stanowią płytki ceramiczne albo kostka kamienna. Tarasy betonowe są w Polsce znacznie częściej projektowane niż tarasy drewniane.

Nie można zapominać, że tarasy betonowe o dużych powierzchniach wymagają wykonania pionowych dylatacji. Ponadto ważne jest, aby zabezpieczyć styki tarasu i ścian. W celu zapewnienia ochrony wykorzystuje się taśmy elastyczne.


Chociaż tarasy betonowe są tak bardzo popularne, bardzo często wymagają napraw. Przyczyną powstających uszkodzeń są wahania temperatury oraz działanie wody. Oznakami szkodliwego działania wymienionych czynników są popękane posadzki oraz zacieki na sufitach. W takich wypadkach zaleca się wykonanie dodatkowych warstw uszczelniających (materiały elastyczne, powłoki, zaprawy uszczelniające powierzchnie.

Taras drewniany

Taras drewniany

Jakie tarasy są na topie?


Zainteresowanie naturą oraz kulturą orientalną przyczynia się do przenoszenia tego typu trendów w budownictwie. Nowoczesne tarasy projektuje się zatem bardzo często w stylu japońskim. Czyli jakim? Przede wszystkim wykorzystuje się kamienie, żwir oraz bambusy. Podłogi wykonuje się jako drewniane, dzięki czemu doskonale komponują się z nimi duże drewniane lub ceramiczne donice. W ten sposób zaaranżowany taras staje się z pewnością oazą spokoju i harmonii, które są niezwykle ważne dla każdego przysłowiowego Kowalskiego.

Wizja tarasu powinna być zatem dostosowana do naszych potrzeb i panujących warunków. Należy mieć na uwadze powierzchnię działki, ale także odległości, które dzielą nas z sąsiadami. Współpraca, a nie przekomarzanie się z projektantem z pewnością będzie działała na naszą korzyść.

Koniecznie zobacz