Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

Jesteś tutaj:

Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

3,3/5 (37 ocen)

Balustrady – materiał wykonania


Balustrady wykonywane są z jednego rodzaju materiału lub łączy się w nich kilka, metal i drewno, metal i szkło, kamień i drewno itp.

Drewno – bardzo często wybierany materiał na balustrady. Nic dziwnego, jest piękne, miłe w dotyku, trwałe i daje duże możliwości kreowania różnych kształtów. Wykorzystuje się do tego drewno dębowe, bukowe lub egzotyczne gatunki. Ze względu na masywny wygląd takich balustrad, lepiej prezentują się one w dużych przestrzeniach.

Metal – tu wykorzystuje się zazwyczaj stal węglową, nierdzewną oraz kutą, a także z aluminium i mosiądzu. Charakteryzuje się trwałością, solidnością i surową estetyką. Powierzchnie metalowe wykańcza się przez grawerowanie, polerowanie, żłobienia i malowanie. Odpowiednio wykonane i dobrane do charakteru wnętrza, są bardzo dekoracyjne.

Szkło – jest to niezwykle efektowny materiał. Miewa różne faktury i występuje niemal w całej gamie kolorystycznej. W rękach zdolnych projektantów i wykonawców przybiera niespotykane formy. W balustradach jest łączone z metalem, betonem, cegłą. Może wtapiać się w tło lub stanowić doskonały kontrast we wnętrzu, rozjaśniać je i przyciemniać. Do wypełnień ze względów bezpieczeństwa wykorzystuje się zawsze szkło hartowane lub laminowane.

Balustrady schodowe
Balustrady schodowe

Jak wybierać?


Ponieważ balustrady często decydują o wyglądzie całych schodów, ich wyborowi należy poświęcić odpowiednią uwagę. To jej wygląd decyduje, czy schody będą rzucały się w oczy, czy też raczej wtopią się w przestrzeń. Ważne jest, aby dobrać balustrady w zgodzie ze stylem pomieszczenia oraz tak, by były komfortowe dla domowników.

Jeśli są wśród nich dzieci, można pomyśleć o zamontowaniu specjalnych poręczy na wysokości 60 cm specjalnie dla nich. Bywa, że zarówno schody, jak i balustrady muszą uwzględniać wygodę i potrzeby osób starszych lub niepełnosprawnych. Trzeba to brać pod uwagę jeszcze na etapie projektu domu. Balustrady są naprawdę bardzo ważne, mogą nam ułatwić życie lub je skomplikować. Życzymy jak najlepszych decyzji, co do ich zakupu!

Koniecznie zobacz