Schody półkowe, wspornikowe - konstrukcja i charakterystyka

Jesteś tutaj:

Schody półkowe, wspornikowe - konstrukcja i charakterystyka

3,2/5 (221 ocen)

Z balustradą?


Pomimo minimalistycznej konstrukcji schody wspornikowe nie zawsze prezentują się podobnie. Odniesieniem jest nie tylko sam układ – proste, zabiegowe, spiralne itp., ale również elementy dodatkowe. Niewątpliwie uzupełnienie schodów półkowych stanowi balustrada.

Schody drewniane wyposażone są przeważnie w balustrady wykonane ze szkła lub metalu. Możliwe jest zatem połączenie drewna ze szkłem. Dzięki temu schody drewniane nie tracą swojego piękna, a balustrada jest odbierana jako konstrukcja lekka i nowoczesna.

Schody szklane również najczęściej łączy się z balustradami szklanymi lub metalowymi. Wynika to z faktu, że tego rodzaju materiały doskonale uzupełniają szklaną konstrukcję stopni. Balustrady szklane (podobnie jak i same stopnie) mają niewielką grubość – np. 1,2 cm. Balustrady (podobnie jak w przypadku schodów wspornikowych drewnianych) mocuje się punktowo, do poszczególnych stopni.


Oświetlenie


Modne schody nie mogą być pozbawione dodatkowego podświetlenia. To właśnie ono sprawia, że schody stają się elementem dekoracyjnym nie tylko w dzień, ale i w nocy. Ponadto oświetlenie stopni pozwala na komfortowe poruszanie się nawet wtedy, gdy  wokół jest ciemno. Trzeba pamiętać, że schody wspornikowe nie są wyposażone w podstopnice – łatwo zatem o wypadek.

Najczęściej wybierane jest oświetlenie typu LED. Taśmy są nie tylko trwałe, ale przede wszystkim korzystne pod względem ekonomicznym. Pozwalają na dodatkowe wyeksponowanie schodów dzięki kolorowemu i ciepłemu światłu.


Ceny


Ze względu na szerokie zainteresowanie schodami półkowymi ich ceny wcale nie są niskie. Przykładowo za schody półkowe ze stopniami z drewna sapeli, zapewniającymi połączenie pomiędzy kondygnacjami (2,8 m) trzeba zapłacić około 30 000 zł. Cena ta prawie trzykrotnie przewyższa  cenę schodów półkowych ze stopniami z drewna dębowego. Schody szklane to koszt około 13 000 zł.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz