Schody ogrodowe - funkcjonalne i estetyczne

Jesteś tutaj:

Schody ogrodowe - funkcjonalne i estetyczne

3,4/5 (24 ocen)

Wykop

Wykop należy wykonać pod każdy stopień na głębokość 30−40 cm oraz pod fundamenty murków policzkowych zabezpieczających schody przed zasypywaniem stopni ziemią ze skarpy lub pod fundamenty krawężników – jeżeli takie powstaną. Krawężniki zabezpieczą schody wykonane z kostki brukowej przed rozjechaniem się. Boki stopni można też obłożyć kamieniami polnymi lub obsadzić rabatami z roślinami skalnymi. Grunt w wykopie należy dokładnie ubić i uformować ze spadkiem 1−2%, dzięki czemu woda będzie swobodnie spływać ze schodów.

Schody w ogrodzie

Schody w ogrodzie

Budowa

Niezależnie od użytych materiałów i konstrukcji schodów, należy je budować od dołu. Elementy kamienne i kostkę betonową układa się na 15−20 centymetrowej warstwie podsypki, powstałej z wymieszania cementu i piasku w proporcji 1:10. Posypkę należy ubić, a jej wierzchnią warstwę wyrównać. Pod cegłę klinkierową oraz płyty chodnikowe trzeba przygotować wcześniej schody betonowe. Na spód wykopu wysypujemy 10-centymetrową warstwę podsypki z piasku lub pospółki. Konstrukcje wzmacnia się deskowaniem części nadziemnej, a następnie układa się zbrojenia z prętów o średnicy 10−12 mm w odstępach 10−12 cm, które rozdziela się prętami o średnicy 4,5 mm co 25−30 cm. Tak przygotowany wykop wypełnia się betonem.

Schody z cegły klinkierowej i płyt chodnikowych można również wykonać posługując się gotowymi systemami schodowymi, które znacznie ułatwiają pracę, oszczędzają czas i pozwalają uniknąć błędów wykonawczych. Dzięki temu schody ogrodowe będą odporniejsze na deszcz, mróz i wszelkie warunki atmosferyczne.

Schody w ogrodzie z kostki brukowej

Schody w ogrodzie z kostki brukowej

Uwaga!

Jeżeli schody ogrodowe zbudujemy zanim uporządkujemy i zagospodarujemy ogród oraz teren wokół domu, ułatwimy sobie tym pracę przy tworzeniu wymarzonego zakątka.

Tekst: Edyta Fijołek


Koniecznie zobacz