Systemy centralnego odkurzania

Jesteś tutaj:

Systemy centralnego odkurzania

4/5 (1 ocen)

Tradycyjne odkurzanie wielu z nas postrzega jako niewygodne w użytkowaniu pozbywanie się kurzu. Nieustannie plączące się pod nogami kable, czy szybko zapełniające się worki nie są już dla nas atrakcyjnym sposobem sprzątania. Dlatego coraz częściej kierujemy naszą uwagę w stronę rozwiązań centralnych.


Zastępcy tradycyjnych odkurzaczy


Niewątpliwie właśnie tak można nazwać popularniejsze z każdym dniem systemy centralnego odkurzania. Cieszą się one sporym zainteresowaniem, ponieważ reprezentują szereg zalet, których nie mają tradycyjne odkurzacze.

Po pierwsze stawiamy na wygodę. Sprzątanie przecież nie musi być nieprzyjemne. Dotarcie do najdalszych zakamarków bez zbędnego noszenia odkurzacza jest mile widziane. To właśnie oferują nam systemy centralne. Ponadto są one znacznie bardziej przychylnym rozwiązaniem dla alergików. Oznacza to w praktyce, że centralne odkurzanie nie przenosi drobnoustrojów i roztoczy, co jest powszechnym zjawiskiem w tradycyjnym odkurzaniu.

Pozbawianie domowych wnętrz kurzu oraz zanieczyszczeń jest skuteczne, a równocześnie niehałasujące. Pomimo że siła ssania w systemach odkurzania centralnego jest większa to nie przyczynia się do częstego wymieniania worków. Systemy bowiem są tak zaprojektowane, aby wymiana worków następowała co kwartał. Niektórzy z producentów rekomendują wymianę worków nawet co pół roku.

Ważnym aspektem korzystania z systemów centralnych jest niepowstawanie wyczuwalnego przez nas samych nieprzyjemnego powietrza. Niestety w przypadku tradycyjnego odkurzania mamy do czynienia z tego typu skutkiem.

Systemy centralnego odkurzania są systemami nowoczesnymi. W związku z tym nie powinno dziwić połączenie ich z systemem samo wyłączania, który w razie naszego roztargnienia stanowi ochronę przed przegrzaniem.


Części składowe

Jednostka centralna

Jest podstawową częścią składową systemów centralnego odkurzania. To ona bowiem jest swoimi funkcjami podobna do tradycyjnego odkurzacza (zaznaczamy: podobna, a nie taka sama). Jednostka centralna stanowi swoistego rodzaju łącznik pomiędzy wężem, z którego korzystamy bezpośrednio, a wężem znajdującym się w gnieździe ssącym.

Jednostki centralne jak powszechnie wiadomo różnią się pomiędzy sobą. Producenci systemów różnicują bowiem moce, kształty, wielkości, a nawet systemy prowadzenia filtracji.

Odkurzanie domu

W związku z tym wyróżniamy tutaj dwa podstawowe rodzaje jednostek centralnych:

kompaktowe – nie są podzielone na części, co oznacza że w skład ich wyposażenia wchodzi zarówno silnik jak i separator zanieczyszczeń;

typu split – silnik jest oddzielony od separatora zanieczyszczeń, w związku z tym tego typu jednostka centralna w większości przypadków wykazuje lepsze właściwości filtracyjne; jednostka centralna typu split jest w chwili obecnej znacznie bardziej popularna na rynku niż jednostka centralna kompaktowa.

Filtry

Oprócz silników w skład jednostek centralnych wchodzą również filtry. Jednostki mogą być wyposażone w znane nam z tradycyjnych odkurzaczy filtry papierowe lub tkaninowe. Filtry mogą również być wyposażone w separatory cykliczne (odśrodkowe). Charakteryzuje je stałe podciśnienie bez względu na zanieczyszczenia, a w związku z tym bardziej wydajna separacja zanieczyszczeń. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz