Systemy centralnego odkurzania

Jesteś tutaj:

Systemy centralnego odkurzania

4/5 (1 ocen)
Zbiorniki na śmieci

Pojemność zbiorników na śmieci jest spora. Wynosi bowiem nawet 40 litrów. Dlatego tez ich zapełnienie zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku rozwiązań tradycyjnych. Na całej długości zbiornika znajduje się specjalne okienko, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie informacji o poziomie zapełnienia.

Gniazda ssące

Gniazda ssące instalowane są w ścianach, dlatego ich położenie musi być wcześniej przemyślane, a następnie zaprojektowane i wykonane. Instalowanie gniazd ssących powinno odbywać się wtedy, gdy instalowanie rurociągów. Łącznikami gniazd i jednostki są rury z antystatycznego tworzywa.

Gniazda są widocznymi elementami systemów centralnego odkurzania, podobnie jak gniazda elektryczne. Istotną kwestią jest wybór kształtu gniazd ssących, ponieważ decyzja o zmianie kształtu to zazwyczaj spory problem. Nowoczesne gniazda ssące bardzo często wyposażone są w tzw. ramki maskujące.

Rura wylotowa

Producenci systemów centralnego odkurzania zalecają, aby rura wylotowa miała długość maksymalnie 6 m. Prowadzona jest ona do tzw. wyrzutni, usytuowanej poza budynkiem, na zewnątrz, na wysokości około 0,3 m nad powierzchnią terenu. Wyrzutnia jako ostatni człon systemu zajmuje się usuwaniem oczyszczonego powietrza poza budynek.

Rura od odkurzacza


Ile kosztują systemy centralnego odkurzania?


Choć centralne odkurzanie to inwestycja znacznie bardziej kosztowna od zakupu tradycyjnego odkurzacza można ją przeprowadzić w dwóch etapach, rozkładając koszty na dwie części. Nakładów finansowych będzie wymagało zatem rozprowadzenie przewodów i gniazd ssących, a w drugiej fazie zakup pozostałych elementów wyposażenia systemu.

Ponadto instalacji systemu można dokonać samemu lub zatrudniając ekipę fachowców. Prace obejmowały będą wykonanie w ścianach bruzd, rozprowadzenie rurociągów, a w ostatnim etapie zabezpieczenie przed tynkowaniem płytek montażowych specjalną zaślepką.

System centralnego odkurzania to z pewnością system przyszłości. Chociaż dla wielu z nas wydawać się może dzisiaj nieosiągalny, to już za kilka lat może stać się elementem standardowego wyposażenia.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz