Kominy ceramiczne - charakterystyka

Jesteś tutaj:

Kominy ceramiczne - charakterystyka

4,3/5 (3 ocen)

Kominy są elementami budynku, których wybór powinien wiązać się ze spełnieniem przez nie określonych warunków. Stateczność czy odporność na zmiany temperatur to tylko jedne z nielicznych cech przypisywanych kominom. W związku z tym materiały budulcowe pełnią niezwykle ważną rolę.
 

Funkcjonalny detal ozdobny
 

Chociaż kominy mają na celu spełnianie konkretnych funkcji to z pewnością nie można pozbawić ich roli szczególnego ozdobnika domu. Kominy ceramiczne czy stalowe doskonale akcentują kształt bryły budynku i odzwierciedlają jej charakter.

Należy przypomnieć, że kominy ceramiczne w stylu klasycystycznym to kominy, których obmurowanie wykonywane jest w najwyższym punkcie dachu.

Zazwyczaj ceramiczne bryły wiążą się z inwestycjami w kominy ceramiczne. Innymi kominami mogą być kominy otynkowane czy wykonane z blachy. Każdy z nich zupełnie inaczej się prezentuje. W przypadku kominów ceramicznych bardzo często projektuje się zwieńczenia w formie gzymsów. Dzięki temu komin ceramiczny zostaje uwydatniony i wpływa na całościowe kształtowanie bryły domu.

Trzeba zaznaczyć, że płytki ceramiczne nie nadają się do pokrywania. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z wpływu warunków atmosferycznych, które przy zastosowaniu płytek ceramicznych są podstawowym czynnikiem destrukcyjnym. Aby nie doprowadzić do jakiegokolwiek zachwiania bezpieczeństwa płytek ceramicznych nie stosuje się.


Murowane
 

Najbardziej znanym typem kominów ceramicznych są oczywiście kominy murowane. Zazwyczaj wykorzystuje się do ich budowy cegły ceramiczne bądź pustaki ceramiczne. Widoczne od zewnątrz wykończenie kominów ceramicznych najczęściej wykonywane jest z płytek klinkierowych. Płytki klinkierowe są sprawdzonym rozwiązaniem, odpornym na warunki atmosferyczne, a równocześnie korzystnym dla wysokich kominów.

Precyzyjne podejście do murowania to dopiero połowa sukcesu. Niezwykle ważne są materiały, w które zdecydowałeś się zainwestować. Szczególnie chodzi tutaj o wybór zaprawy. Specjaliści polecają gotowe mieszanki, dzięki którym ceramiczne kominy murowane będą szczelne, a przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Zaprawę trzeba pielęgnować i usuwać powstałe zabrudzenia. Tak starannie prowadzone działania z pewnością pozwolą osiągnąć zamierzony cel.
 

Kiedy komin ceramiczny?
 

Murowanie tradycyjnych kominów najczęściej przeprowadza się wraz z budową domu. Co ciekawe: kominy mają swój własny fundament. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być połączone ze ścianami.

Najczęściej jako kominy ceramiczne wykonuje się kominy wentylacyjne oraz kominy dymowe. Niezwykle ważne jest zatem powiązanie budowy komina z przewidzianą techniką grzewczą. Kominy ceramiczne są popularne w przypadku kotłów na paliwa stałe takie jak węgiel czy drewno. W przypadku paliw płynnych znacznie lepiej jest zainwestować we wkłady ze stali kwasoodpornej. Pojawia się bowiem niebezpieczne skraplanie.

Komin ceramiczny

Kominy systemowe
 

Nieco innym typem kominów ceramicznych są systemy kominowe. Systemy kominowe składają się z elementów prefabrykowanych. Zazwyczaj producenci decydują się na wykorzystanie ceramiki szamotowej. Materiałem z którego powstaje szamot jest glina ogniotrwała, która zostaje poddana wypalaniu, zmieleniu, a następnie spieczeniu. Wewnętrzna szamotowe profile kominowe są zatem sprawdzone i powszechnie wykorzystywane.
 

Zalety kominów systemowych z ceramiki szamotowej:
 

  • ceramika szamotowa jest odporna na temperatury nawet do 600 °C,
  • ceramika szamotowa ma właściwości wygłuszające,
  • elementy charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie i brakiem korozji (w przeciwieństwie do kominów stalowych),
  • w systemach występują tzw. wkłady uniwersalne,
  • nasady kominowe są zróżnicowane,
  • elementy są łatwe w obróbce.
     
  • < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz