Kominy ceramiczne - charakterystyka

Jesteś tutaj:

Kominy ceramiczne - charakterystyka

4,3/5 (3 ocen)

Ceny
 

W chwili obecnej nie zawsze wygrywa prefabrykacja i pełne zalet gotowe systemy kominowe. Wiąże się to z cenami. Kominy systemowe są przeważnie droższe od murowanych. Ich ceny zaczynają się od około 1500 zł.

Na zróżnicowanie cenowe wpływ wywiera kilka czynników. Do najważniejszych zaliczyć można: rodzaj paliwa, średnicę komina, jego wysokość, a idąc dalej to czy komin będzie dwuwarstwowy czy trójwarstwowy.


Wytyczne
 

Warto zwrócić uwagę na normy, w których zostały określone wymagania dla systemowych kominów ceramicznych.

Wyróżnia się tutaj trzy podstawowe normy:

EN 13063-1 Kominy - Systemy kominowe z ceramicznymi kanałami wewnętrznymi. Część 1:Wymagania i badania dotyczące odporności na pożar sadzy,

EN 13063-2 Kominy - Systemy kominowe z ceramicznymi kanałami wewnętrznymi. Część 2:Wymagania i badania dotyczące eksploatacji w warunkach zawilgocenia,

EN 13063-3 Kominy - Systemy kominowe z ceramicznymi kanałami wewnętrznymi. Część 3:Wymagania i badania kanałów powietrzno-spalinowych.


Przeprowadzone badania i spełnienie określonych w normach wymogów jest niezbędne. Stąd tak ważne jest podkreślenie roli aprobat technicznych. Dzięki nim systemy są dopuszczone do sprzedaży i potwierdzają należyte bezpieczeństwo.
 

Zapamiętaj!!!
 

Komin ceramiczny powinien współgrać z techniką grzewczą, być trwałą konstrukcją, odporną na wysokie temperatury, niezawodnie spełniającą swoje funkcje. Najważniejszy jest jednak sposób ogrzewania, do którego należy dostosować komin.
mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz