Domofony - instalacje domofonowe

Jesteś tutaj:

Domofony - instalacje domofonowe

2,8/5 (6 ocen)

Każdy z nas ceni sobie takie wartości jak wygoda, czy bezpieczeństwo. Właśnie tym dwóm celom służą instalacje domofonowe, które nie tylko pozwalają nam dowiedzieć się kto nas odwiedza, jeszcze zanim dana osoba podejdzie pod nasze drzwi wejściowe, ale również trzymać z daleka nieproszonych gości. Domofony, które obecnie instalowane są w każdym bloku, coraz częściej znajdują również zastosowanie w domach wolnostojących, a ich montaż nie musi być trudny.


Jaki domofon wybrać?


Rynek domofonów jest dość duży i bardzo szybko się rozwija. To jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze, zależne jest od naszych potrzeb. Wyróżniamy trzy główne typy domofonów: analogowe, cyfrowe oraz wideodomofony.

Domofony analogowe - najprostsze i najczęściej stosowane. Kaseta na zewnątrz posiada guzik, który służy jako dzwonek, a także wbudowany głośnik i mikrofon. Wewnętrzne urządzenie (unifon) posiada słuchawkę bardzo podobną do tej telefonicznej oraz guzik do otwierania furtki, ewentualnie dodatkowy do bramy.

Domofony cyfrowe - rzadziej stosowane przy domach jednorodzinnych, lecz bardzo często używane przy nowej zabudowie wielorodzinnej oraz na zamkniętych osiedlach mieszkaniowych. Urządzenie wewnątrz jest praktycznie identyczne jak przy wersji analogowej, kaseta zewnętrzna jednak jest już bardziej rozbudowana. Często posiada cyfrową klawiaturę oraz wyświetlacz. Dzięki temu mamy możliwość zaprogramowania większej ilości funkcji, takich jak indywidualny dla każdego kod otwierający furtkę, możliwość wyświetlenia nazwiska osoby mieszkającej pod wywołanym numerem.

Wideodomofony (czasem zwane wideomofonami) - dużo bardziej rozbudowane oraz najbardziej funkcjonalne ze wszystkich domofonów. Na kasecie zewnętrznej dodatkowo umieszczona jest kamera, a na aparacie wewnętrznym wyświetlacz (najczęściej LCD), dzięki którym jesteśmy w stanie zobaczyć na podglądzie na żywo osobę, która nas odwiedziła.


Dodatkowe funkcje domofonów


Instalacja domofonu ma służyć przede wszystkim naszej wygodzie, dlatego też firmy montażowe oraz producenci prześcigają się w różnorakich dodatkowych funkcjach, jakie możemy sobie zamówić (większość nie jest dostępna w wersjach analogowych). Do najczęściej spotykanych należą: możliwość odblokowania furtki za pomocą kodu, zbliżeniowo (za pomocą breloka lub karty), a także przy pomocy pilota (często stosowane do bram), podłączenie jednego unifonu do kilku urządzeń zewnętrznych lub jednego urządzenia zewnętrznego do kilku unifonów, zapisywanie w pamięci obrazu osób, które nas odwiedzały w czasie naszej nieobecności (wideodomofon).

Domofon

Domofon

Instalacja domofonu


Instalacją tego typu urządzeń zajmuje się wiele firm na naszym rynku. Jeżeli jednak jesteśmy bardzo zawzięci i mamy pojęcie o tego typu sprawach, możemy zabrać się za to sami. Urządzenie zewnętrzne montujemy przy samym wejściu, w miejscu, które jest bardzo łatwo zauważalne i mało narażone na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu unikniemy w przyszłości ewentualnych awarii. Ponadto dla samej wygody kaseta powinna znajdować się na wysokości około 1,50 - 1,60 metra nad poziomem ziemi. Zarówno zestaw, jak również zamek w furtce zasilane są niskim napięciem, na poziomie 12V.Unifon montujemy w miejscu, które dla nas jest najwygodniejsze. W tym temacie panuje całkowita dowolność. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz