Domofony - instalacje domofonowe

Jesteś tutaj:

Domofony - instalacje domofonowe

2,8/5 (6 ocen)

Kaseta zewnętrzna domofonu oraz urządzenie wewnętrzne połączone są ze sobą bezpośrednio przewodami. Bardzo ważny jest sposób ich montażu. Mogą być one poprowadzone w ścianie, podobnie jak zwykłe przewody elektryczne lub zakopane w ziemi. W drugim przypadku musimy zastosować się do kilku wskazówek: kable umieszczamy w rurce ochronnej w formie osłonki z tworzywa sztucznego, zakopujemy je około pół metra pod ziemią, w miejscach, w których nie będą narażone na zniszczenie mechaniczne (np. duże naciski od samochodów mogą powodować pęknięcie osłonki oraz przerwanie kabli), stosujemy jak najmniej załamań, dzięki czemu możliwa będzie łatwa wymiana przewodów (wyciągnięcie z rurki starych oraz wsunięcie nowych), przy zasypywaniu stosujemy około dziesięciocentymetrową warstwę piasku, który powoduje korzystniejszy rozkład naprężeń, a na nim pas z niebieskiej folii, która pełni funkcję ostrzegawczą (jeżeli ktoś w przyszłości będzie w tym miejscu kopał, widząc folię będzie uważał, by nie uszkodzić przewodów).

Wideodomofon

Wideodomofon

Domofony bezprzewodowe


Dużo łatwiejsze w instalacji oraz nieporównywalnie mniej inwazyjne w montażu są domofony bezprzewodowe. W tym przypadku unifon z zestawem zewnętrznym łączy się za pomocą fal radiowych, w przewidzianym dla danego urządzenia paśmie. Zasilanie rozwiązane jest za pomocą baterii lub ewentualnie za pomocą zasilacza (najczęściej 12V). Oczywiście taka instalacja domofonowa nie jest pozbawiona wad: konieczna jest okresowa wymiana baterii, zasięg maksymalny od 30 do 80 metrów, w rzadkich przypadkach mogą pojawiać się zakłócenia, powodowane innymi urządzeniami komunikującymi się drogą radiową.

Domofon

Domofon

Ile kosztuje instalacja domofonowa?


Ceny instalacji domofonowych są bardzo różne w zależności od tego, na jakie modele oraz funkcjonalności się zdecydujemy oraz od warunków, w jakich montaż ma miejsce. Ceny zestawów domofonowych z unifonami to koszt od 100 - 150zł przy najprostszych domofonach analogowych do grubo ponad 1000zł przy najlepszych wideodomofonach. Do tego dochodzi robocizna, która zależna jest od miejsca pracy, długości przewodów do wkopania lub zamontowania, trudności w montażu urządzeń. W przypadku zabudowy jednorodzinnej trzeba liczyć całościowy koszt montażu na poziomie minimum 1000zł z materiałami i robocizną, przy prostych rozwiązaniach. Prace będą trwały około 1 - 3 dni. Ceny zestawów bezprzewodowych wahają się od około 250 - 300zł.

Instalacje domofonowe przy zabudowie jednorodzinnej to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo. Jeżeli dopiero się budujemy, warto jest się nad tym od razu zastanowić, gdyż montaż jest wtedy dużo łatwiejszy, niż w istniejącej już zabudowie. Jednocześnie musimy liczyć się z kosztami, gdyż wykonanie takiej instalacji przez specjalistyczną firmę może kosztować sporo, szczególnie przy użyciu zaawansowanych technicznie lub skomplikowanych rozwiązań.
 

Koniecznie zobacz