Odbiór techniczny domu - niezwykle istotny

Jesteś tutaj:

Odbiór techniczny domu - niezwykle istotny

3,7/5 (31 ocen)
Dom

Chociaż technologie w budownictwie rozwijają się nieustannie to nadal bardzo często pojawiają się nieprawidłowości. Wynika to przede wszystkim z jakości wykonanych prac jak i z zastosowanych materiałów. Jak rozpoznać usterki przy odbiorze technicznym domu?
 

Niezbędna formalność
 

Odbiór techniczny domu nie jest wymysłem inwestora – to ścisła formalność, którą należy przeprowadzić. Zarówno przed rozpoczęciem prac budowlanych jak i po ich zakończeniu trzeba zmagać się z tego rodzaju procedurami formalnymi.

Odbiór techniczny jest przede wszystkim związany z jakością podjętych prac budowlanych. Powinien zatem stanowić zwieńczenie odbiorów częściowych dokonywanych przez kierownika budowy.

Z punktu widzenia inwestora odbiór techniczny jest niezwykle ważną odpowiedzialnością spoczywającą na jego barkach. Podejmując odbiór techniczny domu można wykryć usterki lub prace, które nie spełniają określonych wymagań. Z tego też względu dokonując odbioru technicznego powinno kierować się racjonalnym podejściem do wykonawstwa, gdyż wykryte w późniejszym czasie nieprawidłowości mogą nie być uwzględnione.


Fachowy odbiór techniczny
 

Przeprowadzane przez samego inwestora odbiory nie zawsze okazują się trafne podczas użytkowania. Nie zawsze wykonane prace okazują się być zrealizowane zgodnie z wstępnymi ustaleniami. Często dochodzi bowiem do chęci ograniczenia kosztów wykonawczych, co znacząco odzwierciedla się w bezpośrednim użytkowaniu. Warto zatem prześledzić jakość wykonanych robót i rodzaj zastosowanych materiałów.

Z tych o to względów coraz częstszą decyzją okazuje się zatrudnienie fachowca, który pomoże przeprowadzić odbiór techniczny. Przede wszystkim dokona on sprawnej oceny zrealizowanej inwestycji budowlanej, pomoże zdiagnozować ewentualne usterki. Fachowcy mają doświadczenie w branży budowlanej, dlatego bez problemu potrafią rozpoznać wady.

Jak wiadomo zatrudnienie fachowca do odbioru technicznego domu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie są one jednak na tyle duże, aby znacząco było to odczuwalne przez Twój portfel. Ceny fachowej pomocy są uzależnione od tego, czy fachowca będzie obecny przy odbiorze mieszkania, domu czy budynku. Ceny porad zaczynają się od 200 zł.

Odbiór techniczny domu

Umowy deweloperskie
 

Indywidualne inwestycje w wielu przypadkach dają większe pole manewru niż te, które są realizowane w oparciu o umowy deweloperskie. Z tego względu już na samym początku zawierania takiej umowy trzeba koniecznie dokładnie zapoznać się z jej treścią – w szczególności z odbiorem technicznym.

Umowa deweloperska może być skonstruowana tak, że odbiór techniczny nie zawsze może przebiec w sposób sprawny. Chodzi tutaj  chociażby o wcześniejszy odbiór czy możliwość zatrudnienia fachowców. W związku z tym, jeżeli zależy nam, aby przy odbiorze technicznym był obecny fachowca należy zaznaczyć to już na wstępie, w momencie podpisywania umowy z deweloperem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz