Szambo ekologiczne - charakterystyka, rodzaje i opinie

Jesteś tutaj:

Szambo ekologiczne - charakterystyka, rodzaje i opinie

3,5/5 (39 ocen)

Kiedy inwestować w szambo ekologiczne?


Przed budową szamba ekologicznego z pewnością warto prześledzić aspekty, kiedy staje się ono jedynym, możliwym rozwiązaniem, eliminując tym samym budowę biologicznej oczyszczalni ścieków.

Przede wszystkim jednym z podstawowych czynników są warunki gruntowo-wodne. Brak możliwości odprowadzania wody z oczyszczalni czy zaleganie gruntów nieprzepuszczalnych wymusza konieczność rezygnacji z drenażu rozsączającego.

Równocześnie zbyt mała powierzchnia działki czy jej przeznaczenie niejednokrotnie przyczynia się do inwestycji w szambo ekologiczne. Znaczną przewagę szamba ekologicznego nad budową biologicznej oczyszczalni ścieków stanowią także czynniki ekonomiczne. Szambo ekologiczne jest znacznie tańsze i można zdecydować się na nie jako rozwiązanie tymczasowe, przed wykonaniem w pobliżu działki zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Z tych właśnie względów szamba ekologiczne wzbudzają coraz częściej zainteresowanie właścicieli działek letniskowych.


Przygotowanie terenu - wykop


Szamba ekologiczne dostarczane w formie gotowych konstrukcji wymagają wcześniejszego wykonania wykopu. Zazwyczaj szerokość i długość wykopu należy standardowo powiększyć o 1 m w stosunku do gabarytów zbiornika. Wysokość wykopu trzeba bezpośrednio dopasować do położenia rury kanalizacyjnej. Ponadto niezbędne okazuje się również wykonanie podsypki, która zapewni właściwe osadzenie ekologicznego zbiornika…
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz