Jak zaadaptować piwnicę?

Jesteś tutaj:

Jak zaadaptować piwnicę?

3,5/5 (55 ocen)

Krok nr 4 – OŚWIETLENIE


Jak wiadomo piwnice są przeważnie pomieszczeniami ciemnymi, pozbawionymi nasłonecznienia. Jeżeli przeprowadzamy adaptację piwnicy na cele mieszkalne musimy bezwzględnie zapewnić lepsze oświetlenie. 1/8 powierzchni podłogi jest powierzchnią, którą powinny mieć okna.

Najczęściej decydujemy się na poszerzenie otworów okiennych poprzez poszerzenie już istniejących. Ciekawym rozwiązaniem jest również zaprojektowanie oddzielnego, przeszklonego wejścia, dzięki któremu zyskamy dodatkową powierzchnię docierającego do wnętrza światła.

Piwnica mieszkalna


Krok nr 5 – ARANŻACJA


Po spełnieniu powyższych wymagań (wraz z wykonaniem nowych lub przeprojektowaniem istniejący schodów) można zająć się pracami związanymi z aranżacją nowopowstałych wnętrz. Jedną z pierwszych czynności jest zapewnienie dodatkowych źródeł oświetlenia, czyli tzw. oświetlenie sztuczne. Umiejętnie dobrane lampy w znaczącym stopniu przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności przestrzeni.

Istotnymi elementami kształtującymi nasze wnętrza są także ściany oraz podłogi. W przypadku ścian coraz częściej wykorzystuje się drewniane panele lub korek. Dlaczego? Przede wszystkim w celu poprawy izolacyjności ścian. Natomiast podłogi dobierane są tak, aby były odporne na wilgoć. Tym o to sposobem nie tylko dbamy o cieplno-wilgotnościowy komfort, ale i styl naszego wnętrza.


Niewątpliwym atutem tzw. piwnicznych wnętrz jest możliwość wykorzystania ich starej zabudowy. Dlatego też sporą popularnością cieszą się pozostawione fragmenty ceglanej ściany czy łuki. Tego typu wnętrza przemawiają do nas, ponieważ łączymy stary styl z nowoczesnym designem. Kompozycja jest zatem złożona i tylko nieliczni nie są zadowoleni z przenikania dwóch odrębnych .

Wbrew pozorom piwnica może być naprawdę przytulna i piękna. Jeżeli szukamy sposobu na zdobycie dodatkowego pokoju to warto pomyśleć nie tylko o starym strychu, ale i o piwnicy. Miejmy jednak na uwadze koszty, które w związku z adaptacją będziemy musieli ponieść.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz