Pomieszczenia gospodarcze

Jesteś tutaj:

Pomieszczenia gospodarcze

3,8/5 (32 ocen)

Przepisy pełnią główną rolę w przypadku projektowania pomieszczeń gospodarczych. Nie można zatem zdawać się na własną intuicję, ponieważ tego typu działanie może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Przykładowo: minimalna wysokość, którą musi posiadać pomieszczenie gospodarcze wynosi 2,0 m. Następny przykład: drzwi powinny być otwierane na zewnątrz.

W przypadku przeznaczenia pomieszczeń gospodarczych szczególnie niebezpieczne mogą wydawać się kotłownie. Dlatego też w ich przypadku wymogi są znacząco zaostrzone. Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią kubaturę do rodzaju kotła. Będzie ona nieco inna dla kotłów na paliwo, a nieco inna dla kotłów olejowych czy gazowych. Dla dwóch ostatnich przypadków wymagane jest, aby ich kubatura wynosiła co najmniej 8 m3. Co zatem będzie podobne dla wszystkich trzech rodzajów kotłów? Przede wszystkim wyposażenie, zapewnienie wentylacji oraz niepalna podłoga.


Typowe rozwiązania


Niektórzy z nas decydują się na jedno duże pomieszczenie gospodarcze. Pełni ono wtedy rolę nie tylko przykładowej kotłowni, ale i składzika.  Dla innych natomiast znacznie wygodniejsze w użytkowaniu jest stworzenie kilku pomieszczeń gospodarczych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy (ale nie musimy) znacznie lepiej utrzymać porządek i czystość.

Podsumowując, o pomieszczenia gospodarcze trzeba się zatroszczyć. I to nie wyłącznie na etapie wykańczania ich  wnętrz, ale już na wstępnym etapie samego projektu. W konsekwencji tego efekt końcowy będzie zadawalający.


Koniecznie zobacz