Kolory ścian w kuchni - klasyka czy odrobina szaleństwa?

Jesteś tutaj:

Kolory ścian w kuchni - klasyka czy odrobina szaleństwa?

3/5 (58 ocen)

Obecnie na przykład bardzo popularne w kuchniach są odcienie zieleni, także tej soczystej, orzeźwiającej, wszelkie błękity i niebieskości oraz turkusy. Nie wychodzi z mody biel, która powinna być oprawiona w zdecydowaną barwę mebli. W kuchniach urządzonych w stylu nowoczesnym można znaleźć bardzo mocne zestawienia kolorystyczne, a więc zdecydowanych żółci, pomarańczy, zieleni, fioletu, różu, czerwieni, a nawet czerni.

Pamiętajmy jednak, żeby wybierając barwę ścian w kuchni wziąć pod uwagę jej całościową aranżację. W bardzo jasnych wnętrzach nie stosujmy zbyt dużo bieli, żółtego czy szarości, a do małych pomieszczeń nie wybierajmy mocnych i zdecydowanych kolorów, które je jeszcze bardziej pomniejszą. Zawsze warto poradzić się kogoś, kto ma dobre wyczucie stylu i kolorów. Można puścić wodze fantazji, ale tylko w granicach rozsądku. :)

Biała kuchnia z czerwonymi meblami

Biała kuchnia z czerwonymi meblami

Kolory małej kuchni


Małej kuchni nie należy przeładować. Ta zasada dotyczy również jej kolorystyki. Na niewielkim metrażu zazwyczaj dąży się przynajmniej do optycznego powiększenia przestrzeni, a jednym z zasadniczych chwytów stają się barwy. Jak Państwo się domyślacie, chodzi o wybór jasnych kolorów, a więc bieli, kremowego, wanilii, jasnoniebieskiego itp.  Oprócz tego, że kolory te dają wrażenie większej, niż jest w istocie, przestrzeni, to stanowią świetne tło dla mebli i wyposażenia. W jasnej kuchni łatwiej też o poczucie czystości, co nie jest bez znaczenia w pomieszczeniu, gdzie przygotowuje się posiłki.

Kuchnia pomalowana na pomarańczowo

Kuchnia pomalowana na pomarańczowo

Barwy w kuchni otwartej


Kuchnia otwarta na pokój lub salon jest jeszcze innego typu wyzwaniem. Jednym z ważniejszych czynników, w jakich powinna harmonijnie współgrać z drugim pomieszczeniem jest kolor. Poprawne dobranie barw ścian w przestrzeni, która łączy tak różne w swoim charakterze i funkcji wnętrza, nie jest prostym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę wystrój obu pomieszczeń, meble, jakie w nich się pojawią, oświetlenie. Kolorami można uzyskać efekt płynnego przenikania się wnętrz lub wręcz przeciwnie, podkreślić ich odrębność.

W obu przypadkach należy brać pod uwagę dopasowanie kolorów. Nawet jeśli chcemy zestawić je na zasadzie kontrastu. Najlepszym wyjściem jest kierowanie się kołem barw, a więc graficznym wzornikiem dobierania barw. Według tego koła kolory można mieszać na zasadzie monochromatycznej (jednolite odcienie), kolorów pokrewnych (mają inne odcienie, ale są dość zbliżone do siebie) oraz na zasadzie kolorów dopełniających (kontrastowe, ale pasujące do siebie). Lepiej nie robić tego „na oko”, bo niechcący osiągniemy efekt chaosu kolorystycznego, który bardzo negatywnie rzutuje na całość przedsięwzięcia.


Jak widać kolory ścian w kuchni nie powinny być kwestią przypadku. Stanowią bardzo ważne tło, którym można kształtować przestrzeń i nastrój. Mają wpływ na poczucie większej lub mniejszej przestrzeni, na wrażenie czystości, wpływają na większy lub mniejszy apetyt. Zachęcamy do kreatywnego i zarazem racjonalnego podejścia do tego problemu i życzymy pięknych, estetycznych i kolorowych kuchni!
 

Koniecznie zobacz