Panele i kasetony sufitowe

Jesteś tutaj:

Panele i kasetony sufitowe

3,3/5 (62 ocen)

Kiedyś na sufitach, które chciano ozdobić, umieszczano piękne malowidła, stiuki, żyrandole lub jeszcze inne dekoracje. Dziś w nowoczesnych aranżacjach pomieszczeń, bardzo często pojawiają się sufity podwieszane. Mają one niezliczone możliwości kreowania przestrzeni tak pod względem ich formy, jak i proporcji, stylu, kolorystyki czy nastroju. Dzięki tego typu sufitom dane pomieszczenie można lepiej  oświetlić, wyciszyć, klimatyzować, nie mówiąc już o nadaniu mu lepszych proporcji i wyeksponowaniu odpowiednich fragmentów. Jak widać sufity podwieszane, a wśród nich panele sufitowe, spełniają dziś wiele funkcji. Warto się im lepiej przyjrzeć.


Atuty sufitów podwieszanych


Na decyzje o wyborze sufitów podwieszanych wpływają różne czynniki. Niektórzy potrzebują zatuszować niedoskonałości sufitu, inni chcą wyciszyć hałasy sąsiadów z góry, wielu myśli o ociepleniu stropu, a coraz liczniejsi są ci, dla których najważniejsze są względy funkcjonalne i estetyczne.

Podwieszane sufity dają wiele możliwości. W zależności od projektu mogą w radykalny sposób zmienić wygląd pomieszczenia, jego proporcje, styl, akustykę, wentylację czy nastrój. Architekci wnętrz wykorzystują je bardzo często do optycznego powiększenia lub pomniejszenia wnętrza. Sufity podwieszane mogą mieć kilka poziomów, tworzyć ciekawe skosy, zaokrąglenia, łuki, mieć różne odcienie, a nawet kolory. Odpowiednio umieszczone w nich światła dają spektakularne efekty.


Możliwości paneli sufitowych


Panele sufitowe są jednym z rodzajów materiałów, z jakich buduje się sufity podwieszane. Produkowane są z drewna, stali, aluminium i PVC. Mogą mieć różną wielkość, ale zazwyczaj są to dość duże elementy, szerokość od 8 do 10 cm, a długość nawet 6 – 7 metrów. Panele wykańczane są powłokami malarskimi, a ich powierzchnia bywa gładka lub perforowana. Na rynku spotyka się panele w szerokiej gamie kolorystycznej. Pozwala to projektantom na kreowanie dowolnych zestawień barwnych.


Szczególnie cenioną cechą paneli jest ich szybki i dość prosty montaż. Mocuje się je za pomocą specjalnych wieszaków, a układa się równoległe względem siebie. Czasem między poszczególnymi panelami umieszcza się specjalne profile wypełniające lub pozostawia wolną szczelinę. Łatwość montażu paneli sufitowych jest znacznie mniejsza, niż przy budowie sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. W dodatku paneli nie trzeba szpachlować, szlifować, gruntować, ani malować.
Panele sufitowe pozwalają również na wykorzystanie sufitu do zamontowania w nim atrakcyjnego oświetlenia, izolacji termicznej i akustycznej, elementów klimatyzacji oraz innych instalacji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz