Przygotowanie ścian do malowania

Jesteś tutaj:

Przygotowanie ścian do malowania

3,3/5 (41 ocen)

Zazwyczaj uzupełnienie ubytków wymaga wykorzystania tzw. masy szpachlowej. Jednak najpierw należy przygotować widoczne ubytki i pęknięcia do nałożenia masy szpachlowej. Chodzi tutaj o tzw. ich pogłębienie. W tym celu wykorzystuje się metalową szpachelkę. Dzięki pogłębieniu defektu będzie możliwe jego pełne wypełnienie.

Na rynku dostępne są gotowe masy szpachlowe, które dostosowuje się do warunków cieplno-wilgotnościowych, panujących w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana masa szpachlowa będzie trwałym rozwiązaniem, zapewniającym doskonały efekt końcowy – już po malowaniu. Można też skorzystać z masy szpachlowej, którą trzeba wcześniej przygotować. Po zmieszaniu z wodą i wymieszaniu ręcznym bądź mechanicznym uzyskuje się masę szpachlową gotową do nałożenia.

Masą szpachlową nie tylko uzupełnia się ubytki. Warto zaznaczyć, że jej zastosowanie jest znacznie bardziej rozbudowane. Można nią zakryć chociażby wkręty. Masa należy do grupy przyczepnych materiałów. Jest materiałem gotowym, dlatego nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Użytkowanie ścian z zamaskowanymi szczelinami czy pęknięciami jest identyczne do tego, gdy ściana pozbawiona jest tego rodzaju defektów. Masa szpachlowa jest materiałem, który nie sprawia trudności przy nakładaniu. Z tych o to względów lepiej ją zastosować niż z niej rezygnować i przyczynić się do dalszego niszczenia powierzchni ściennej.


4. Kiedy gruntowanie?


Ściany, które zostały już wcześniej pomalowane również należy wcześniej przygotować. W wielu takich przypadkach koniecznością okazuje się ich zagruntowanie. Więcej informacji na temat gruntowania ścian przedstawiamy w odrębnym artykule. W tym jednak chcielibyśmy zaznaczyć jak bardzo ważnym i odrębnym etapem jest gruntowanie.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz