Malowanie boazerii - znaczny efekt, niskim kosztem

Jesteś tutaj:

Malowanie boazerii - znaczny efekt, niskim kosztem

3/5 (813 ocen)

Oszlifowanie drewnianej powierzchni nie zawsze wygląda podobnie. Wykorzystuje się nie tylko popularny papier ścierny, ale i szlifierki. Szlifierki są powszechnie stosowane przez firmy zajmujące się wykończeniem wnętrz. Bardzo często podłączają one szlifierki do odkurzaczy, dzięki czemu nie pojawia się tyle kurzu co w przypadku tradycyjnego szlifowania boazerii drewnianej.

Oszlifowanie powierzchni drewnianej nie wiąże się wyłącznie z jednym celem. Przede wszystkim usuwa ono częściowo powierzchnię drewnianego podłoża. Dzięki czumu usunięte zostają widoczne niegdyś rysy czy inne niedoskonałości. W związku z tym szlifując powierzchnię drewnianej boazerii czeka się na efekt gładkiego, pozbawionego zanieczyszczeń podłoża, które będzie gotowe na naniesienie farby.

Oczywiście, kiedy zdecydujemy się wyłącznie na oszlifowanie papierem ściernym powinniśmy liczyć się z większą pracochłonnością i efektem, który przybliży efekt po zastosowaniu szlifierki. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze boazeria wymaga zastosowania tego rodzaju sprzętu.

Pomalowana boazeria

Farba


Nie tylko przygotowanie podłoża pod malowanie jest istotne. Ważna jest także sama farba. W tym przypadku najczęściej stosuje się farby, które są przeznaczone typowo do powierzchni drewnianych. Farby o takim przeznaczeniu wystarczy nakładać jako jednowarstwowe. Nie jest wymagane pokładanie boazerii drewnianej kilkoma warstwami tego rodzaju farby. Ponadto warto niewątpliwie zaznaczyć, że jedna warstwa farby pozwoli na zachowanie widocznych drewnianych słojów, które będą prześwitywały. Satynowe wykończenie niewątpliwie pozwala na zmianę dotychczasowego wyglądu boazerii.

Jednak z pewnością nie każdemu zależy na uzyskaniu takiego wyniku. Można zatem zdecydować się na kilka warstw farby i ukryć prześwitujące słoje. Dzięki temu powierzchnia stanie się bardziej jednolita. Co do kolorów to popularnością cieszą się oczywiście jasne odcienie. Tradycyjna biel, odcienie szarości czy beżu to tylko niektóre z najczęściej wybieranych.

Do malowania boazerii korzysta się przeważnie z szerokich pędzli. To sprawia, że ogranicza się czas, pracochłonność, a profile zostają dokładnie pokryte warstwą farby.

 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz