Malowanie drewna - cenne wskazówki

Jesteś tutaj:

Malowanie drewna - cenne wskazówki

3/5 (356 ocen)

Odnawianie starego drewna we wnętrzach


Drewno jest na tyle atrakcyjnym i lubianym materiałem, że wolimy je odnawiać, niż się z nim całkowicie rozstawać. Należy jednak ten proces przeprowadzić prawidłowo, aby później nie walczyć z odpadającymi warstwami starej farby.

Dlatego przed renowacją, najpierw należy sprawdzić, jakim lakierem czy farbą zostało pokryte. Wszystko po to, by użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Wcześniej jednak trzeba jeszcze powierzchnię oszlifować poprawiając w ten sposób przyczepność nowej farby. Jeśli decydujemy się na całkowite usunięcie poprzedniej warstwy (stare podłogi, parkiet), to możemy potem użyć dowolnej farby.

Malowanie drewna

Malowanie drewna

Malowanie nowego drewna na zewnątrz


Surowe drewno należy bezwzględnie poddać wstępnej impregnacji za pomocą środków bioochronnych. Jest ono bowiem narażone na działanie grzybów i szkodników, co często kończy się nieodwracalnym zniszczeniem. Najlepiej jest nałożyć dwie warstwy takiego podkładu.

W następnej kolejności zabezpiecza się drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Można to zrobić używając impregnatów ochronno-dekoracyjnych, lakierobejcą lub lakierem bezbarwnym. Preparaty nakładamy pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów drewna.


Odnawianie starego drewna na zewnątrz


Jeśli chcemy na nowo pomalować używane drewno, na którym leży stara warstwa farby, należy najpierw drucianą szczotką usunąć obluzowane fragmenty powłoki. Potem, za pomocą papieru ściernego, zmatowić powierzchnię w celu poprawienia przyczepności. Tuż przed ponownym pomalowaniem drewna trzeba je odkurzyć i odtłuścić. Dopiero wtedy możemy nałożyć na stare drewno nową farbę.

Jak widać do kwestii malowania drewna nie da się podejść schematycznie. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych informacji i zastosować się do właściwej procedury. Życzymy powodzenia!
 

Koniecznie zobacz