Białe listwy przypodłogowe - dlaczego warto je wybrać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Białe listwy przypodłogowe - dlaczego warto je wybrać? Odpowiadamy!

3,2/5 (87 ocen)

Wykończenie podłogi niewątpliwie oddziałuje na wnętrze. Nie można zatem pomijać granicznych elementów, którymi są listwy przypodłogowe. Czy warto zdecydować się na biały kolor?


Typy białych listew


W celu odnowienia listew drewnianych można pokusić się na pomalowanie ich na biało. Trzeba przed tym przygotować drewno i zastosować białą farbę zgodnie z jej przeznaczeniem (np. polakierowanie białym akrylem). Jednak mając na myśli zakup gotowych listew warto skorzystać z profili wykonywanych nie tylko z drewna krajowego, ale i egzotycznego czy z płyt MDF. Tego typu profile pokrywane są specjalnymi farbami poliuretanowymi. Ponadto dodatkowo można polakierować listwy nadając im blasku lub półmatu. Takie działanie ma za zadanie nie tylko podkreślenie koloru listwy, ale równocześnie zabezpieczenie jej przed ewentualnymi uszkodzeniami. Warto zwrócić uwagę, aby krawędź listwy stykająca się z podłogą była asekurowana przed wilgocią, czyli odpowiednio izolowana.

Zamiast elementów drewnianych można skorzystać z listew wykonanych z PCV. Wbrew pozorom znajdują one zwolenników zarówno wśród posiadaczy nowoczesnych jak i tradycyjnych mieszkań. Ich niewątpliwą zaletą jest oczywiście cena, a także możliwość ukrycia uciążliwych i widniejących przy ścianach pokoi kabli. Im listwa jest szersza, tym więcej kabli jest w stanie zmieścić. Ukrycie przewodów to jedna z wytycznych w przypadku nowoczesnych aranżacji.

Oprócz powyższych rozwiązań można również zdecydować się na anodowane i polakierowane listwy aluminiowe. Białe przypodłogowe listwy metalowe są jednak stosunkowo drogie. Uchodzą bowiem za odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i na działanie związków chemicznych.

Nowoczesne, białe listwy przypodłogowe można dodatkowo uzupełnić światłem ledowym. Pozwoli ono na wydobycie kształtu pomieszczenia i stworzenie intymnego nastroju. Oprócz tego listwy ledowe będą wygodniejsze w użytkowaniu, kiedy zdecydujemy się na zakup tych z czujnikiem ruchu.


Funkcje aranżacyjne


Białe listwy przypodłogowe pełnią wiele zadań, najczęściej wymienia się tutaj:

 

  • możliwość uzyskania harmonii lub kontrastu z kolorem ściany, czyli scalenia lub oryginalnego wyodrębnienia poszczególnych elementów wyposażenia
  • możliwość skomponowania listew przypodłogowych z białymi listwami drzwi, czyli osiągnięcie jednolitości pomiędzy podłogami, ścianami, a stolarką drzwiową (skutek: optyczne powiększenie dotychczasowej przestrzeni).


Ceny

Typ listwy

Orientacyjna cena

Biała listwa aluminiowa

(2000 x 60 x 10 mm)

65 zł/szt.

Biała listwa PS

(2400 x 100 x 20 mm)

34 zł/szt.

Biała listwa drewniana

(2400 x 60 x 15 mm)

14 zł/szt.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz