Listwy przypodłogowe - drewniane, PCV, aluminiowe i stalowe

Jesteś tutaj:

Listwy przypodłogowe - drewniane, PCV, aluminiowe i stalowe

2,7/5 (11 ocen)

Nowa podłoga w Twoim domu to nie tylko jej wybór czy montaż. Dzisiaj dużą uwagę przykłada się do całkowitego zakończenia prac. Dlatego też elementy maskujące w postaci listew przypodłogowych są równie ważne. Przekonaj się o tym!
 

Rola
 

Zainteresowanie listwami podłogowymi nie jest wymysłem panującej mody. Rola listew przypodłogowych nie ogranicza się wyłącznie do aspektu estetycznego, chociaż niewątpliwie jest on istotny.

Zadaniem listwy przypodłogowej jest zamaskowanie powstających szczelin. W celu zapewnienia właściwej pracy podłogi pozostawia się je w obrębie przegród pionowych, czyli ścian. Pozostawienie widocznych szczelin nie jest estetyczne.

Ponadto trzeba zaznaczyć, że bardzo często to właśnie w obrębie szczelin znajdują się kable. Wymagają one zarówno zabezpieczenia jak i zamaskowania. Zatem listwy przypodłogowe okazują się niezbędnymi elementami wykończeniowymi. Dzięki nim Twoja podłoga będzie korzystnie wpływała na aspekt wizualny wnętrza.


Listwa przypodłogowa

Listwa przypodłogowa

Drewniane
 

Naczelnymi przedstawicielami listew przypodłogowych są oczywiście listwy drewniane. Wynika to przede wszystkim z chęci montażu drewnianej podłogi. Drewno jest bowiem odbierane jako przyjemny materiał podłogowy. Listwy przypodłogowe montuje się zatem wszędzie tam, gdzie pojawią się drewniane deski czy parkiet.

Drewniane listwy przypodłogowe to listwy wykonane przede wszystkim z drewna dębowego, akacjowego czy bukowego. Popularny jest także jesion oraz brzoza. Oprócz tego rodzaju gatunków drzew coraz więcej uwagi poświęca się egzotycznym gatunkom drewna, a zatem i egzotycznym podłogom. W związku z tym producenci oferują listwy wykonane z takich gatunków drzew jak badi czy bambus.

W zależności od sposobu obróbki listwy przypodłogowe można zakupić jako wykonane z drewna litego lub jako listwy przypodłogowe fornirowane. Drewno może być przygotowane do lakierowania lub już polakierowane.
 

Drewnopochodne
 

Nie może dziwić fakt, że skoro popularne są listwy przypodłogowe wykonane z naturalnego drewna to podobnie będzie z listwami drewnopochodnymi. I tak niewątpliwie jest w rzeczywistości.

Drewnopochodne materiały podłogowe znajdują swoich zwolenników, dzięki czemu zainteresowanie znajdują również listwy przypodłogowe drewnopochodne, wykonywane najczęściej z MDF.

Materiał drewnopochodny jest odpowiednio przygotowany do pełnienia funkcji listwy przypodłogowej. Przede wszystkim jest pokrywany izolantem, a następnie specjalnymi farbami. Nakłada się farby podkładowe oraz farby utwardzające. Dzięki takiemu powłokowemu pokryciu listwy przypodłogowe mają polepszone właściwości użytkowe.

Tradycyjne pokrycie farbami może być zastąpione nieco innymi powłokami. Przykładem są tutaj chociażby powłoki z nadrukiem. Nadruk doskonale sprawdza się w roli ozdobnika nowoczesnej podłogi. To właśnie tego rodzaju listwy przypodłogowe doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

Listwa przypodłogowa

Listwa przypodłogowa

Z PCV
 

Wbrew pozorom listwy przypodłogowe z PCV nie zawsze prezentują się jako sztuczne elementy przy podłodze. Dlaczego? Przede wszystkim zawdzięczają to wyglądowi, który zazwyczaj zbliżony jest do wyglądu naturalnego drewna.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz