Drewno egzotyczne - gatunki, rodzaje i właściwości

Jesteś tutaj:

Drewno egzotyczne - gatunki, rodzaje i właściwości

3,3/5 (133 ocen)

Możliwości wyboru jest sporo, ponieważ drewno teakowe jest zróżnicowane pod względem kolorów. Trzeba zaznaczyć, że z biegiem czasu drewno bardzo często ciemnieje. Korzystną cechą jest niewrażliwość teaku na działanie wody oraz odporność na grzyby czy insekty. Nie powinno zatem dziwić, że drewno teakowe znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje podwyższona wilgotność. Podążając tym krokiem znajdziemy jego wykorzystanie w łazienkach, nabrzeżach basenów czy saunach.

Cena podłogi wraz z montażem wynosi orientacyjnie około 300 zł za 1 m2. W praktyce sprawdzają się także mostki wykonane z drewna teakowego.

Drewno egzotyczne merbau w łazience

Drewno egzotyczne merbau w łazience

Merbau
 

Kwila, bo tak merbau jest także nazywane, pochodzi z Indonezji. Czerwonawa lub ciemnobrązowa barwa to typowa cecha wizualna tego rodzaju drewna egzotycznego.

Zdecydowanie się na merbau to przede wszystkim postawienie na dużą twardość. Stąd bardzo często merbau jest budulcem parkietów przemysłowych. Nie straszne są dla niego grzyby i owady – stąd stosowane jest także poza domem, na zewnątrz. W zewnętrznej odsłonie (w formie chociażby balustrad) może jednak zmieniać barwę. Przyczynia się do tego nasłonecznienie. Merbau uchodzi za drewno dość trudne w obróbce. Pomimo tego 1 m2 podłogi wykonanej z tego rodzaju nie należy do najdroższych (około 100 zł).

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedniego dla siebie tradycyjnego gatunku drewna skuś się na egzotyczne. To ono sprawia, że nasze wnętrza mogą nabrać nowych barw.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz