Mała architektura ogrodowa - kilka ciekawych pomysłów

Jesteś tutaj:

Mała architektura ogrodowa - kilka ciekawych pomysłów

3,7/5 (20 ocen)

Myśląc o ogrodzie zazwyczaj nie pomija się elementów małej architektury, które potrafią znakomicie podzielić ogród na kilka stref – wypoczynku, rozrywki i letniej kuchni na świeżym powietrzu. Urok każdej części ogrodu jest zatem zupełnie inny, ale w każdej z nich odkrywa się bezcenność obcowania z naturą…


Wymarzony ogród


Mała architektura w ogrodzie jest zaskakująco oddziaływująca na zmysły, a równocześnie podwyższająca walory użytkowe. Nadmierne nagrodzenie niewielkich budowli nie jest jednak pozytywnie odbierane. Warunkiem koniecznym podczas inwestycji w którykolwiek element małej architektury jest rozplanowanie przestrzeni w ogrodzie. Pochopny zakup pergoli czy ozdobnego płotka może w znaczący sposób zaburzyć dotychczasowe postrzeganie ogrodu.


Zamiast altany


Jednym z przykładowych obiektów, które błędnie zaliczane są do obiektów małej architektury są ogrodowe altany. Ta niewiedza przyczynia się do powszechnego zjawiska jakim jest samowola budowlana. Zdarza się bowiem w praktyce, że altany ogrodowe wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, co znacznie wydłuża drogę formalną i wymaga nieco większych kosztów legalizacyjnych. W związku z tym wielu ogrodników decyduje się na budowę altany bez posiadania odpowiedniej decyzji.

Altana, której budowa wymaga zgłoszenia robót budowlanych odpowiedniemu organowi administracyjnemu:

  • musi mieć powierzchnię zabudowy do 25 m2 (na działce o powierzchni 500 m2 maksymalnie dwa obiekty spośród wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat, przydomowych oranżerii i altan)

 

!!! Inne rozwiązania projektowe wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jednak zamiast altany można zdecydować się na inne rozwiązania, które nie będą wymagały wcześniejszej legalizacji. Osłonę przed słońcem zapewnią chociażby parasole czy namioty. Powszechnie w ogrodach spotyka się tzw. rozkładane pawilony, których zamontowanie jak i późniejszy demontaż nie sprawiają większych trudności. Stelaż konstrukcji pawilonu jest przeważnie wykonany z aluminium lub z tworzywa sztucznego.

Oprócz typowych altan można także zdecydować się na:

  • pawilony z moskitierą
  • altany materiałowe
  • specjalne namioty o ogrodowym przeznaczeniu


Ozdobne ogrodzenia


Wbrew pozorom podział naturalnej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych zadań. Pozostawienie zbyt dużej, wolnej powierzchni ogrodu w stosunku do niewielkich rabat nie okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Zostają zaburzone proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodu. Przydadzą się zatem elementy o lekkiej konstrukcji ażurowej.

Bardzo dobrze w ogrodach prezentują się:

  • pergole – zapewniają rozwój pnącej roślinności na poziomej kratce, którą podtrzymują słupy
  • kratki – ich konstrukcje pozwalają na podparcie pnącej roślinności, są w ogrodzie ażurowymi ścianami
  • trejaże – podobnie jak kratki tworzą ażurowe ściany, połączenie poszczególnych słupów zapewniają poziome belki

 

Każda z przedstawionych powyżej form wydzielania przestrzeni może być wykonana z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Jednak to zazwyczaj drewno zyskuje największe grono zwolenników. Wbrew pozorom jego wyeksponowanie w ogrodzie nie sprawia trudności, dzięki czemu w połączeniu z pnącymi różami czy z drewnianymi skrzynkami innych roślin dobrze prezentuje się w ogrodzie.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz