Mała architektura ogrodowa - kilka ciekawych pomysłów

Jesteś tutaj:

Mała architektura ogrodowa - kilka ciekawych pomysłów

3,7/5 (20 ocen)

Kuchnia na świeżym powietrzu


Nic bardziej nie smakuje jak ciepłe jedzenie spożywane na świeżym powietrzu. Właściwie dobrane proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodu pozwalają na wydzielenie miejsca przeznaczonego na grilla.

Grillowanie w ogrodzie jest przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Warto podkreślić, że nawet grilla murowanego można zbudować samodzielnie, dopasowując go do stylu panującego w ogrodzie. Jednak również Ci, którzy nie mają smykałki do majsterkowania znajdują coś dla siebie – gotowe prefabrykaty kominkowe.

Alternatywą jest także wykonanie paleniska pod planowane wiosną i latem ogniska. Wymurowanie takiego miejsca nie wiąże się z dużymi kosztami, a w nieoceniony sposób przekształca dotychczasową przestrzeń ogrodu. Znajdujące się wokół ogniska drewniane ławki sprawiają, że można poczuć się w ogrodzie jak w domu.


Elementy ozdobne


Wśród okalającej ogród zieleni dostrzega się także elementy o charakterze typowo ozdobnym. Ciekawym pomysłem okazuje się wyeksponowanie części nieużytkowanej już studni czy starego zegara słonecznego. Kamienne rzeźby doskonale pokreślą ogrodową elegancję. Nie warto zatem od razu pozbywać się elementów dekoracyjnych ze starego, zaniedbanego ogrodu. Można przecież je odnowić, dzięki czemu chociaż częściowo nowoczesny ogród będzie przypominał tamten sprzed lat.

Mała architektura ogrodowa to nie tylko bogactwo w zakresie różnorodności jej poszczególnych elementów. Mała architektura ogrodowa to także możliwość wykorzystania szeregu materiałów, kolorów i wzorów. Pozwala na wydzielenie zakątków, tworząc z pewnością nie jedno piętro w otoczeniu bylin oraz innych gatunków roślin.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz