Jaki hamak ogrodowy warto wybrać? Zobacz cenne wskazówki!

Jesteś tutaj:

Jaki hamak ogrodowy warto wybrać? Zobacz cenne wskazówki!

3,4/5 (37 ocen)

Stworzenie egzotycznego ogrodu jest możliwe także i w Polsce. Elementem wyposażenia wartym zakupu jest z pewnością hamak. Zapożyczony z ciepłych krajów sposób odpoczynku sprawdzi się w każdym ogrodzie.


Rodzaje konstrukcji


Nie każdy hamak wygląda i funkcjonuje podobnie. Uzależnione jest to przede wszystkim od jego konstrukcji. W związku z tym można wyróżnić kilka rodzajów, które przedstawiamy poniżej.

 
Typowe

Zasadniczo hamak utożsamiany jest z konstrukcją tzw. wiszącego łóżka. Jego historia związana jest z Ameryką Południową, gdzie odpoczynek na świeżym powietrzu jest codziennnością.

Typowy hamak jest przeznaczony przede wszystkim dla jednej osoby. Istotny podczas zakupu okazuje się wybór materiału, który nie porwie się podczas użytkowania. Zazwyczaj wybiera się hamaki siatkowe bądź wykonane z bawełny. Warto przed wyborem zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie. Przeważnie wynosi ono od 120 do 160 kg. Długość konstrukcji wynosi około 3,60 m.

Najczęściej montaż typowych hamaków wiąże się z ich zaczepieniem pomiędzy drzewami czy belkami. Przydatne podczas montażu okazują się linki, haki czy śruby. Właściwe naprężenie hamaka decyduje o komforcie użytkowym. Z tego właśnie względu odległość pomiędzy drzewami nie powinna być taka sama jak całkowita długość konstrukcji hamaka. Odległość musi być mniejsza o około 1/5 długości całkowitej konstrukcji. Najlepiej, aby wysokość zawieszenia wynosiła około 2/5 wymienionej odległości (odległości pomiędzy punktami zaczepienia hamaka).

Kolorowy hamak z tkaniny

Kolorowy hamak z tkaniny

 
Hamaki z drążkami

Chcąc znacznie poprawić komfort użytkowania typowego hamaka zaczęto stosować hamaki z poprzecznymi drążkami. Drążki wykonane są z drewna, dlatego harmonizują się z naturalnym otoczeniem ogrodu.

Poprzeczne drążki, do których zaczepiony jest materiał, pozwalają na zapewnienie większej stabilności konstrukcji oraz równomierne rozwieszenie materiału. W związku z tym hamaki z drążkiem doskonale prezentują się w ogrodzie nawet wtedy, gdy nikt na nich nie siedzi czy leży. Naprężony materiał stanowi znaczną przewagę nad tradycyjnymi hamaki.

Długości drewnianych drążków w przypadku hamaków jednoosobowych wynoszą przeważnie około 80 cm.

Hamak ze stelażem i podstawą

Hamak ze stelażem i podstawą

 
Hamaki wyposażone w stelaż

Typowe hamaki lub te z drążkiem nie zawsze mogą być zawieszone w ogrodzie. Jednak nawet Ci, w których ogrodach brakuje drzew, belek czy dodatkowych ścian mogą zdecydować się na hamak. Świetną propozycją są oczywiście hamaki z dodatkowym wyposażeniem jakim jest stelaż. Wbrew pozorom (podobnie jak pozostałe konstrukcje) pozwalają na wprowadzenie egzotyki do ogrodu.

Funkcjonalność tego rodzaju hamaków zapewnia przede wszystkim wymieniony już stelaż. Wykonany z solidnego drewna zapewnia trwałość i wytrzymałość konstrukcji – zatem taki hamak przeznaczony jest do użytkowania zarówno przez dzieci jak i dorosłych.

Stelaże drewniane mogą być wykonane z drewna świerkowego klejonego warstwowo, ale także z drewna bukowego. Przeważnie uzupełnienie stelażu stanowią metalowe profile – ich zadaniem jest zapewnienie trwałego połączenia. Stelaż swoim wyglądem zazwyczaj przypomina półkole lub połowę sześciokąta.

Hamak ze stelażem

Hamak ze stelażem

 
Rozwiązanie pokrewne – huśtawka hamakowa

Nie zawsze ograniczenie w zawieszeniu hamaku stanowi brak drzew. Bardzo często przydomowy ogródek okazuje się oczywiście za mały na zawieszenie dodatkowej konstrukcji w postaci hamaka. Jednak i tutaj można skorzystać z rozwiązań pokrewnych, którymi są tzw. huśtawki hamakowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz