Rodzaje silikonów budowlanych

Jesteś tutaj:

Rodzaje silikonów budowlanych

3/5 (11 ocen)

Pozbawione zapachu, nie kurczą się i ulegają szybkiemu procesowi kształtowania. Ulegają zatem neutralnemu sieciowaniu. Silikony budowlane są odporne na promieniowanie UV, deszcz, a także zmienne temperatury. Sprzedawane w formie lekkiej pasty, najczęściej stosowane w temperaturze do 40°C. Na rynku budowlanym można również znaleźć tego typu silikony, które można stosować nawet w temperaturze -20°C.

Głębokość wykonywanej szczeliny powinna być dostosowana do szerokości. I nie chodzi tutaj wyłącznie o silikony budowlane. Ważne jest to w każdym uszczelnianiu. Ponadto w celu aplikacji silikonów budowlanych należy wykorzystać wyciskacze mechaniczne lub pneumatyczne.


Trzeba pamiętać, że silikonów budowlanych nie można malować. W związku z tym należy dobrać taki kolor silikonu, aby nie tylko estetycznie się prezentował, ale i był łatwy w utrzymaniu czystości. Silikony budowlane są dostępne najczęściej jako: przezroczyste, białe, brązowe i czarne.

Silikon jest zatem materiałem budowlanym, który w pełni można dostosować do przeznaczenia. Warto zwrócić uwagę na dane techniczne podawane przez producentów i wybrać ten odpowiedni.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz