Drewniane ozdoby ogrodowe. Co warto wybrać?

Jesteś tutaj:

Drewniane ozdoby ogrodowe. Co warto wybrać?

3,6/5 (64 ocen)

Co ciekawe drewniane karmniki dla ptaków mogą być wyposażone również w budki lęgowe, które są jakby sztucznymi dziuplami drzew, zastępującymi naturalne środowisko zakładania gniazd. Trzeba pamiętać, że chęć posiadania karmnika czy budki lęgowej to nie wszystko – dokarmianie ptaków powinno być przemyślane. Produkty solone czy kasza nie będą dobrym pomysłem. Ponadto warto mieć na uwadze, że nie wszystkie ptaki jedzą te same nasiona. W związku z tym chcąc przyjmować „różnych gości” należy w karmniku dbać o urozmaicony pokarm.

Donica z beczki drewnianej

Donica z beczki drewnianej


Troska o drewno


Nienaganny wygląd drewnianych ozdób to podstawowa zasada ich estetycznego postrzegania. Warto zatem troszczyć się o drewniane błyskotki nie tylko w momencie ich ustawiania i przygotowywania podłoża, ale także i potem, kiedy zagrożenie stanowi deszcz, wiatr i promieniowanie słoneczne. Do tego dochodzą jeszcze czynniki biologiczne, które niekorzystnie wpływają na wygląd drewna. Można oczywiście tego uniknąć stosując w praktyce poniższe wskazówki.

Bezwzględnie należy już podczas zakupu zorientować się czy drewno było wcześniej impregnowane. Jeżeli nie to trzeba koniecznie zastosować odpowiednie preparaty impregnujące. Najczęściej w początkowym czasie użytkowania ozdób i narażenia ich na czynniki niszczące rezygnuje się z pokrywania elementów drewnianych warstwami farby. Jednak później w celu odnowienia wyglądu takie działanie okazuje się w praktyce jak najbardziej wskazane. Farba powinna być dobrana zgodnie z podłożem, na które będzie nakładana.

Regularna konserwacja i pielęgnacja drewna przyczynia się do pozytywnego spoglądania w stronę ogrodu, którego piękno rozkwita z każdym dniem bez względu na pogodę.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz