Budowa drewutni ogrodowej - najważniejsze zagadnienia

Jesteś tutaj:

Budowa drewutni ogrodowej - najważniejsze zagadnienia

3,1/5 (108 ocen)

Przykładowe rozwiązanie

1. Wykonanie fundamentów (wykorzystać można bloczki betonowe).
2. Wykonanie segmentów drewutni z krawędziaków i osadzenie ich w fundamentach (wykorzystanie śrub i metalowych kątowników).
3. Połączenie poszczególnych belek.
4. Wykonanie podłogi (z desek lub z kostki brukowej).
5. Wykonanie konstrukcji dachu (zamocowanie łat i ułożenie pokrycia dachowego np. z gontu bitumicznego; ważne jest aby pokrycie dachu drewutni komponowało się z pozostałymi pokryciami dachowymi).

Wiata na drewno

Wiata na drewno


Wymiary drewutni ogrodowej


W zależności od przeznaczenia drewutni ogrodowej różnicuje się jej wymiary. Niekiedy stanowi ona także miejsce do składowania narzędzi czy sprzętów wykorzystywanych w ogrodzie. W takim przypadku kubatura drewutni musi być oczywiście większe.

Kubatura drewutni powinna uwzględniać ilość drewna, którą planuje się przechowywać. Ta zaś bezpośrednio uzależniona jest od rocznego zapotrzebowania na opał. Przeważnie drewutnia ogrodowa powinna być tak zaprojektowana, aby pomieścić zapas drewna przeznaczony na 1,5 lub 2 lata.
 

Powierzchnia drewutni [m2] o wys. około 2 m

Ilość kubików drewna kominkowego

3,0 x 2,0 m

12 m3

7,0 x 1,0 m

14 m3

10,0 x 1,0 m

20 m3


Drewutnia leśna

Drewutnia leśna

 

Składowanie drewna


Sama budowa drewutni ogrodowej to jeszcze nie wszystko. Ważne jest także składowanie materiału opałowego. Przy niewłaściwym ułożeniu drewna nawet najlepiej wykonana drewutnia nie pomoże.

Aby zapewnić właściwe warunki przechowywania zaleca się składować drewno od strony południowej. Warto także mieć na uwadze, że im mniejsze będzie drewno, tym szybciej będzie wysychało. Szczególnie niebezpieczne dla drewnianego asortymentu okazuje się narażenie na szkodliwe działanie wody, wywołujące proces gnicia. Stąd niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, wystarczy chociażby około 10 cm szczeliny wentylacyjnej.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 


Koniecznie zobacz