Budowa drewnianej altany ogrodowej krok po kroku

Jesteś tutaj:

Budowa drewnianej altany ogrodowej krok po kroku

3,1/5 (75 ocen)

Producenci oferują także tzw. przeźroczyste folie, które przepuszczają światło słoneczne. To rozwiązanie jest znacznie tańsze od typowego przeszklenia – zjednuje sobie zatem coraz szersze grono zwolenników.

Oprócz altan drewnianych powszechne są także altany wykonane z metalu. Zarówno jedne jak i drugie należy poddać takiej impregnacji, aby zagrożenia dla konstrukcji nie stanowiły zmienne warunki atmosferyczne. Szczególnie w przypadku altan drewnianych i metalowych niebezpieczna okazuje się woda. Zabezpieczenie przed butwieniem i korozją to jedne z podstawowych działań zapewniających trwałość altany na lata.

Biała altana ogrodowa

Biała altana ogrodowa


Wskazówki budowania – przykładowe rozwiązanie


1. Usunięcie warstwy humusu i wyrównanie podłoża.
2. Wylanie betonowych stóp fundamentowych.
3. Ustawienie zaimpregnowanych drewnianych słupów (bali) w kotwach zamocowanych w betonowych fundamentach.
4. Wzmocnienie szkieletu słupów zaimpregnowanymi drewnianymi mieczami.
5. Wykonanie konstrukcji dachu – najczęściej na planie ośmiokąta foremnego (najłatwiejsze rozwiązanie to dach jednospadowy).
6. Ułożenie pokrycia dachowego (papa, trzcina, drewniany gont).
7. Wykonanie podłogi (betonowej, kamiennej, drewnianej).
8. Montaż ażurowych konstrukcji ścian (zaimpregnowane drewniane kratki).

Altana ogrodowa z drewna

Altana ogrodowa z drewna


Roślinność w otoczeniu altany


Altany stawiane są oczywiście w sąsiedztwie natury. Aby altana jeszcze lepiej wkomponowała się w otoczenie wykorzystuje się pnącą roślinność. Osłonięcie altany pnącą roślinnością jest powszechnym zabiegiem. Przeważnie wykorzystuje się sadzonki powojników lub pnącza jednoroczne.

Poza nimi ciekawie szczególnie podczas jesieni prezentują się winobluszcze. Pozwalają one na wydobycie piękna altany ogrodowej również jesienią. Powstające przebarwienia doskonale koloryzują ogród nadając mu pięknych barw przed zimą. Roślinność sadzona jest przy ścianach altany, co powoduje ich naturalne osłonięcie i zapewnienie chłodnego mikroklimatu w altanie latem.

Roślinność w otoczeniu altany nie jest wykorzystywana wyłącznie w przypadku ścian. Bardzo często to także doskonałe uzupełnienie szkieletu dachu. Trzeba jednak pamięć, że ażurowy dach sprawdzi się wyłącznie podczas sprzyjających warunków pogodowych…
 

Wnętrze drewnianej altany ogrodowej

Wnętrze drewnianej altany ogrodowej

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz