Muchy - zapobieganie, odstraszanie, likwidacja

Jesteś tutaj:

Muchy - zapobieganie, odstraszanie, likwidacja

3,7/5 (7 ocen)
Dom
Mucha to pospolity owad występujący na całym świecie. Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby nieprzyjemności związanych z jej natręctwem. Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie lata bez uciążliwej obecności much. Ich towarzystwo jest szczególnie nieprzyjemne na obszarach wiejskich, gdzie mają lepsze środowisko do rozwoju i gdzie występują w większej ilości. O poziomie irytacji spowodowanym ich obecnością najlepiej wiedzą ci, którzy próbowali spożywania posiłków na świeżym powietrzu czy też zaśnięcia z muchą w pokoju. Poza uprzykrzaniem życia ludziom muchy zajmują się również roznoszeniem powodujących groźne choroby mikroorganizmów. Walka z nimi nie należy do najprzyjemniejszych, niemniej istnieją sposoby na znaczące ograniczenie ekspansji tych latających terrorystów. 
 

Po pierwsze przeciwdziałanie

 
Lepiej zapobiegać niż leczyć – to znane od dawna w świecie medycyny hasło znajdzie zastosowanie również w walce z muchami. Zanim bowiem staniemy z nimi do bezpośredniego starcia możemy podjąć pewne kroki, które sprawią że owady w domu w ogóle nie wystąpią, lub ich ilość będzie znikoma. Jednym z takich rozwiązań są moskitiery i siatki na muchy montowane w drzwiach oraz oknach. Taka mechaniczna zapora sprawi, będą one mogły co najwyżej poodbijać się od zewnętrznej strony siatki tęsknie patrząc w stronę wnętrza pomieszczenia. Zamontowanie takich barier sprawi, że możliwe będzie również zasypianie przy otwartym oknie podczas gorących nocy, bez obawy o inwazję niechcianych intruzów. Również w dzień zapewnimy odpowiednią cyrkulację powietrza nie martwiąc się przy tym o obecność much. W nieco gorszej sytuacji będziemy w przypadku przebywania na zewnątrz, jednak i tu z pomocą przyjdzie nam zabezpieczenie fizyczne. Będąc na grillu lub pikniku świetnym pomysłem będzie użycie osłonki na żywność, za pomocą której oddzielimy talerz z jedzeniem od owadów, zachowując tym samym przepływ powietrza. Wpłynie to niewątpliwie na estetykę i higienę, gdyż jak powszechnie wiadomo muchy mają tendencję do siadania na wszystkim i przenoszenia w ten sposób bakterii. 
 

Po drugie odstraszanie

 
Innym, ciekawym sposobem jest odstraszanie za pomocą zapachu. Na rynku dostępne są produkty w różnej formie, mające za zadanie wpłynąć na węch owadów, zmuszając je w ten sposób do omijania pomieszczenia. Olejki eteryczne, kadzidełka czy świece zapachowe – to tylko niektóre przykłady. Z naturalnych sposobów pomocne mogą okazać się rośliny, gdyż niektóre gatunki wydzielają niemożliwy do zniesienia dla much zapach. I tak mięta, lawenda, pelargonia czy tymianek uprawiane w domowych warunkach będą skutecznie zniechęcały muchy do przebywania w ich towarzystwie. Istnieje również możliwość posiłkowania się chemicznymi preparatami w postaci sprayów lub płynu. Potraktowanie pomieszczenia sprayem lub ustawienie pojemnika z płynem wydzielającym specjalny zapach ma za zadanie wysłać muchom jasny sygnał, że nie są tu mile widziane. Możemy posłużyć się również specjalnymi płytkami i odstraszaczami elektrycznymi uwalniającymi substancje lotne. 
 

Fizyczna likwidacja 

 
Gdy nieproszeni goście znajdują się już wewnątrz, konieczna będzie ich eliminacja. W tym celu stworzono szereg produktów, mających ułatwiać ten proces. Wyróżnić możemy przede wszystkim tradycyjne lepy na muchy, które za pomocą substancji kleistych przytwierdzają owada do siebie uniemożliwiając tym samym wydostanie się. Posłużenie się pułapkami również wydaje się uzasadnioną decyzją. Na rynku dostępne są m.in. lampy owadobójcze, które rażą muchy elektryczną siatką uprzednio je zwabiając za pomocą światła. Warto wspomnieć także o pułapkach okiennych, które również działają na zasadzie lepu. 
 

Bezpośrednia konfrontacja

 
Pomimo swoich niewielkich rozmiarów mucha jest niezwykle zwinna i szybka, przez co niemal niemożliwe jest pokonanie jej gołymi rękami, dlatego fanom pojedynków oraz walki wręcz zaleca się zakup plastikowej łapki. Ułatwi ona znacznie konfrontację oraz pozwoli na zniwelowanie różnic w szybkości. Łapka występuje również w formie elektrycznej, jako rakieta owadobójcza, która po zetknięciu się z owadem powoduje jego śmierć poprzez wytwarzanie prądu.
 

Podsumowanie

 
Istnieje wiele metod zwalczania much, a wszystkie sprowadzają się do tego samego – do sprawienia, aby ten uciążliwy owad zniknął z zasięgu naszego wzroku. Jest to niewątpliwie zajęcie wymagające zaangażowania, gdyż codziennie na świat przychodzi populacja much liczniejsza od całej ludzkości. I mimo, iż pojedynczy osobnik żyje jedynie około miesiąca jest w stanie przez ten czas skutecznie nas do siebie zrazić. Wybór odpowiedniego sposobu walki z tymi owadami jest sprawą indywidualną i bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. 

Koniecznie zobacz