Bawełnica korówka - opis, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Bawełnica korówka - opis, szkodliwość i zwalczanie

3,4/5 (79 ocen)

Jednym z najgroźniejszych szkodników młodych jabłoni jest bawełnica korówka. Pasożyt poraża również grusze oraz pigwy, a sporadycznie można go zaobserwować też na irdze, głogu i jarzębinie.


Opis


Bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) jest przedstawicielką pluskwiaków równoskrzydłych z rodziny bawełnicowatych. Dorosłe insekty – wyłącznie samice – mają ok. 2,5 mm długości. Przyjmują dwie postacie: na porażonym drzewie możemy zaobserwować czarne formy uskrzydlone lub (bardziej charakterystyczne) brunatne owady pozbawione skrzydeł i pokryte białym nalotem, przypominającym watę. Po rozgnieceniu szkodnika pozostaje czerwonobrunatny ślad, dlatego gatunek ten bywa nazywany mszycą krwistą.


Szkodliwość


Kolonie bawełnicy korówki występują na pniach, gałęziach i szyjkach korzeniowych drzew. Najczęściej zasiedlają niezabezpieczone miejsca po cięciach. Larwy i samice żerują na kambium, przyczyniając się do powstawania ran, przez które do tkanek roślinnych przenikają patogeny wywołujące choroby kory. Jej powierzchnia pokrywa się w miejscach nakłuć gąbczastymi naroślami, a na młodych pędach pęka.

Masowe pojawy szkodnika przypadają na wiosnę i jesień. Inwazje bawełnicy korówki przynoszą największe szkody w szkółkach jabłoni. Młode drzewka, opanowane przez pasożyty, tracą liście i przestają rosnąć, a ponadto obniżeniu ulega ich odporność na mróz.


Rozwój


Larwy bawełnicy korówki zimują w korzeniach i na szyjce korzeniowej jabłoni. Wiosną, pod koniec kwietnia, wędrują w górę pni, by zakładać na korze kolonie. Ich żerowanie trwa do 4 tygodni, a po tym czasie przekształcają się w dojrzałe samice. Niewielki procent osobników dorosłych to formy uskrzydlone, które w czerwcu i lipcu zasiedlają inne drzewa. Bawełnica korówka rozmnaża się partenogenetycznie. Jedna samica wydaje na świat nawet 125 larw, a w ciągu jednego roku może pojawić się aż 15 pokoleń szkodnika.


Prognozowanie zagrożenia


Pierwszą lustrację sadu przeprowadzamy ok. 14 dni po rozpoczęciu kwitnienia jabłoni. Przeglądy powtarzamy co tydzień przez cały okres wegetacji. Mszyc szukamy na pniach, konarach i odrostach korzeniowych. Oglądamy w ten sposób 50 drzew. Jeśli na przynajmniej dwóch z nich dostrzeżemy kolonie bawełnicy korówki, należy zdecydować się na zwalczanie szkodnika. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz