- 1/4
- Następne
A na pytanie, czy opłaca się zastosować szprosy w prywatnym domu, gdzie nie ma takiej konieczności, nie możemy dać jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy przecież od projektu, gustu właścicieli, a często od ich oczekiwań i praktycznego podejścia do życia. Wielu użytkowników szprosów żali się na to, że takie okna czyści się dłużej i wymaga to dodatkowego wysiłku oraz więcej czasu. Co prawda te najnowsze typy wcale nie pogarszają kwestii mycia okien, ale trudno się z tym przebić na forach budowlanych. Innym czynnikiem zniechęcającym do okien ze szprosami, jest ich droższa cena, co również często ma ogromne znaczenie przy wyborze.
Dobrze wiedzieć, że…
Mówi się o „dzwonieniu szprosów” i trzeba tu uczciwie przyznać, że niektóre wersje naprawdę wydają takie dźwięki. Bierze się to z faktu, że luźne połączenie szkła z drewnem lub metalem podczas jakichkolwiek drgań wywołuje słynne „dzwonienie”. Nie można tego uniknąć, gdyż pewne rodzaje szprosów są zawsze w ten sposób mocowane. Minimalny dystans między nimi a szybą wynika ze zmian natężenia materiałów podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Jedynym, acz niedoskonałym, wyjściem jest zastosowanie specjalnych silikonowych przekładek, które zmniejszają, ale nie eliminują całkowicie słynnego „dzwonienie”. No cóż taki już jest ich akustyczny urok :)
Okna i drzwi ze szprosami
Ceny okien ze szprosami
Wiele osób narzeka, że szprosy znacznie podnoszą cenę okien i – niestety – mają rację. Przyjmuje się bowiem, że za szprosy płaci się według następującego przelicznika: liczbę pól, na które dzielą one szybę, mnoży się przez cenę określoną przez producenta. Przykładowo może to wyglądać mniej więcej tak:
- okno (1765/1435)x3 -> cena okna 822zł + złoty szpros (8mm)x12 pól = 180zł, czyli za całość wychodzi 3000 zł
- okno (565/1135) x2 -> cena okna 328 zł + szpros (6 pól) 90 zł = 418x2, czyli za całość wychodzi 836 zł