Jakie okna dachowe wybrać?

Jesteś tutaj:

Jakie okna dachowe wybrać?

3,5/5 (22 ocen)

Okna balkonowe – mają dwie części, dolną, która po uchyleniu tworzy rodzaj balustrady, górną, która zamienia się w daszek. Znalazły one zastosowanie w dachach bez ścianki kolankowej, przy kącie nachylenia połaci w granicach 40-50°. Niestety są to dość drogie modele.

Wyłazy dachowe – są niczym małe drzwi. Mają solidną konstrukcję, otwierają się na bok i dzięki temu można bez problemu wyjść na dach.

Okna połaciowe - umieszczane w połaci dachu. Otwierają się najczęściej przez obrót dookoła poziomej osi przechodzącej przez środek okna.

Lukarna – jest to pionowe okienko na dachu, którego zasadniczym zadaniem jest doświetlenie poddasza.

Przeszklenia – nazywane też ‘świetlikami’. Najczęściej pojawiają się na dachach hal, zakładów produkcyjnych, magazynów itp. Ich konstrukcja wykonywana jest zazwyczaj z profili stalowych wypełnianych taflami szkła. Część z nich zawsze ma wbudowaną funkcję oddymiania.

Wole oko -  (z fr. ‘oeil-de-boeuf’) to z kolei są małe, okrągłe lub owalne okienka umieszczane w górnej części kondygnacji, w szczycie budynku, nad drzwiami lub oknami, a czasem nawet we wnętrzu. Jego zadaniem też jest doświetlenie wnętrz.

Okno dachowe

Okno dachowe

Trudne decyzje


Wybór najodpowiedniejszych okien dachowych nie jest łatwy. Jeśli chodzi o okna do nowych budynków, to należy trzymać się projektu, ale jeśli planujemy adaptację starego poddasza, oddajmy sprawę w ręce fachowców. To oni najlepiej zaplanują i dobiorą odpowiedni rodzaj, kształt i wielkość okien do tych nowych pomieszczeń.

Koniecznie zobacz