Adaptacja i wykończenie poddasza

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Adaptacja i wykończenie poddasza

3,2/5 (34 ocen)

Nowa podłoga to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie stropu. Parkiet lub panele wymagają wygładzenia podłoża. W przypadku paneli podłoże musi być bardzo równe, natomiast klejenie parkietu dopuszcza odchyły do 2 mm.

Bardzo popularnymi typami podłóg na poddaszu użytkowym są również deski na legarach. Istotną kwestią jest tutaj prawidłowe wypoziomowanie legarów, które bezpośrednio uzależnione jest od rodzaju stropu. Wymagania dotyczące płaskiej powierzchni nie są aż tak zaostrzone jak w przypadku parkietu i paneli, ale płaska powierzchnia ułatwia prace związanych z wypoziomowaniem.

Przed położeniem posadzki wykonuje się podkład. W chwili obecnej cementowy jastrych wyparły płyty gipsowo-włóknowe. Stanowią one dwuwarstwowe poszycie stropu, złożone z masy gipsowej i celulozowych włókien. Podczas ich układania zaleca się zachowanie około 1cm szczeliny dylatacyjnej wzdłuż ścian.

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu

Izolacja akustyczna i przeciwwilgociowa

Jak wiadomo znacznie bardziej (niż w przypadku strychu) będzie zależało nam na wyciszeniu poddasza użytkowego. Zastosowanie znajduje tutaj styropian oraz twarda wełna mineralna. Tego typu materiały izolacyjne układamy na powierzchni stropu przed wykonaniem podłogi.

Jeżeli na poddaszu została zaprojektowana również łazienka niezbędne będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej – folie w płynie i wodoszczelne zaprawy. Grubość nałożonych warstwowo preparatów powinna mieć około 2 cm.


Ściany działowe


Ściany działowe na poddaszu to najczęściej przegrody szkieletowe. Wykonuje się je wykorzystując, wymienione już wcześniej, płyty gipsowo-kartonowe lub płyty gipsowo-włóknowe. Wyciszenie ścian zapewnia wełna mineralna, która znajduje się pomiędzy stalowymi profilami. W zależności od przeznaczenia pomieszczeń należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć płyty przed wilgocią czy utratą ciepła (w przypadku części ogrzewanych i nieogrzewanych).

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe

Instalacje


Wykonanie instalacji elektrycznej na poddaszu wymaga fachowej wiedzy. Odprowadzanie ciepła w przewodach jest tutaj w znacznym stopniu ograniczone. Najlepiej wykonać osobne obwody dla gniazd wtykowych i wypustów.

W przypadku instalacji sanitarnych wystarczy podłączyć rury do pionu. Ze względu na ich małe średnice mogą zostać ukryte zarówno w podłodze jak i w ścianach (przed ich obłożeniem). Problemy mogą wystąpić w przypadku braku pokrywania się łazienki na kondygnacji pod poddaszem z  łazienką na poddaszu. Trudno wtedy o ukrycie rur kanalizacyjnych. Warto zatem zadbać o wygodne rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu pod względem estetycznym i technicznym.

Pomysł na nasze poddasze nie powinien zatem ograniczać się tylko i wyłącznie do kwestii nietypowego, pięknego wnętrza. Warto zadbać o prace techniczne, których precyzyjne wykonanie  przyczyni się do uzyskania atrakcyjnej aranżacji poddasza.
 

Koniecznie zobacz