Wybieramy odpowiednie kwiaty do sypialni

Jesteś tutaj:

Wybieramy odpowiednie kwiaty do sypialni

3,4/5 (210 ocen)

Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy prawie połowę naszego życia, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jego wystrój. Wnętrze sypialni powinno przede wszystkim sprzyjać odpoczynkowi i harmonizować z naszym usposobieniem. Od dawana wiadomo, że na jakość snu wpływa wygodne łóżko, intymny nastrój i czyste, świeże powietrze, które dotleni nasz mózg i sprawi, że obudzimy się wypoczęci i tryskający energią.

Niektórzy uważają, że właśnie dlatego nie powinno się stawiać kwiatów w sypialni. W wyniku procesu fotosyntezy kwiaty pochłaniają tlen i  w nocy wydzielają dwutlenek węgla, co niekorzystnie wpływa na regenerację naszego organizmu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że istnieją rośliny, które funkcjonują „na wspak” i w nocy wydziałają zgromadzony tlen w ciągu dnia. Właśnie takie kwiaty możemy bez wahania postawić w naszej sypialni! Niektóre z nich nie tylko doskonale oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla, ale także z innych szkodliwych substancji i drobnoustrojów, które nieświadomie wdychamy przez sen.

Poniżej przedstawiamy listę roślin, których w żadnym wypadku nie powinnyśmy obawiać się w naszej sypialni.

Kwiaty, które w nocy wydzielają tlen:

Aloes drzewiasty – pochodzi z Afryki i bardzo lubi miejsca słoneczne. Aloes oprócz tego, że skutecznie filtruje powietrze, ma także właściwości lecznicze. Roślina zwiększa odporność organizmu i przyspiesza gojenie ran. Lekarze polecają przyrządzanie domowego soku z aloesu.

Kaktus bożonarodzeniowy i kaktus wielkanocny – Rośliny pochodzą z Brazylii i co ciekawe wyglądem w ogóle nie przypominają kaktusa. Podczas kwitnienia pojawiają się dość duże kwiaty o intensywnym, jaskrawym kolorze, przeważnie białym, różowym, czerwonym lub łososiowym. Kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny różnią się okresem kwitnienia (bożonarodzeniowy kwitnie w zimę, wielkanocny - latem) oraz nieznacznie wyglądem kwiatów.

Kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny


Storczyk (gatunek Dendrobium) – tak jak kaktus bożonarodzeniowy i wielkanocny jest epifitem, dlatego nie lubi częstego przesadzania i obfitego podlewania. Storczyk jest kwiatem eleganckim i wygląda dobrze w każdym pomieszczeniu, chociaż jego walory docenimy najbardziej w sypialni. Jest to kwiat niewielki, a zarazem efektowny, dzięki czemu świetnie pasuje do sypialnianych wnętrz. Kolejną zaletą storczyka jest to, że nie ma intensywnego, drażniącego zapachu.

Sansewiera – Roślina mało wymagająca, które znosi miejsca zarówno cieniste, jak i nasłonecznione. Sansewiera jest bardzo odporna, ponieważ wytrzymuje bez podlewania nawet jeden miesiąc. Dodatkowo, jest to roślina, która produkuje duże ilości tlenu w nocy, dlatego powinna być numerem jeden w naszej sypialni.

Sansewieria gwinejska - Laurentii

Sansevieria

Kwiaty, które nawilżają powietrze i jednocześnie oczyszczają je ze szkodliwych substancji:

Papirus – Egzotyczny kwiat, który pochodzi z Madagaskaru. Jest nazywany „rośliną parasolem” ze względu na liście, które wyrastają w kępie i tworzą parasol. Roślina dobrze nawilża powietrze w sypialni, kiedy jest regularnie i obficie podlewana. Pamiętajmy, że papirus jest dość dużą rośliną, dlatego polecany jest tylko do przestronnych sypialni.

Papirus

Papirus

Paprotka - Znana wszystkim dobrze paprotka ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Mówi się, że jest to roślina która naładowuje swojego właściciela pozytywną energią i zwalcza stres. Dodatkowo, paprotka zwiększa poziom wilgoci w powietrzu poprzez ujemną jonizację.

Skrzydłokwiat – Jest bardzo pożytecznym kwiatem, ponieważ pochłania alkohol, aceton i benzen. Skrzydłokwiat ma duże błyszczące liście i subtelne, białe kwiaty wyrastające pojedynczo na łodygach. Roślina wymaga częstego podlewania latem.

Uwaga! Skrzydłokwiat jest rośliną trującą, dlatego trzeba ją trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Geranium (pelargonia) – Roślina, która bardzo dobrze oczyszcza powietrze i ma właściwości lecznicze. Pelargonia powinno się postawić w miejscu słonecznym i podlewać mniej więcej raz w tygodniu. Roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz