Kaktus wielkanocny - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Kaktus wielkanocny - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,3/5 (167 ocen)

Kaktus wielkanocny obecnie określany jako Hatiora gaertneri, był dotychczas bardziej znany pod nazwami schlumbergera gaertneri lub Rhipsalidopsis gaertneri. Chociaż wszystkie te określenia są dość skomplikowane i mogą wydawać się zbędne, bardzo przydają się w chwili poszukiwania informacji na temat interesującej nas rośliny. W przypadku kaktusa wielkanocnego jest to o tyle ważne, że roślinę można łatwo pomielić z blisko spokrewnionym gatunkiem  schlumbergera truncata znanym powszechnie pod nazwą zygokaktus lub grudnik. Podstawową (choć nie jedyną) cechą odróżniającą oba gatunki jest jednak termin kwitnienia, który u grudnika przypada na okres Bożego Narodzenia, natomiast u kaktusa wielkanocnego na wiosnę. Dlatego też jeśli chcemy doczekać się upragnionych kwiatów we właściwym czasie, musimy dobrze rozpoznać gatunek i odpowiednio z nim postępować.


Cechy charakterystyczne


Kaktus wielkanocny to sukulent z rodziny kaktusowatych, którego ojczyzną są tropikalne lasy Brazylii. W naturze jest epifitem żyjącym na innych roślinach, dlatego posiada słabo rozwinięty system korzeniowy. Aby więc była możliwa jego uprawa doniczkowa, zwykle szczepi sie go na innych kaktusach, zaopatrzonych w mocniejsze i bardziej rozbudowane korzenie.

Kaktus wielkanocny posiada mięsiste, płaskie, owalne, zielone człony, które układają się na kształt łańcucha, tworząc lekko wygięte, powcinane pędy, dorastające do ok. 30-40 cm. wys.. Składające się na pęd „liście”, pozbawione są kolców, ale na brzegach posiadają kępki delikatnych, żółtawych i niepozornych włosków. Wiosną z uśpionych pąków znajdujących się na końcach najmłodszych członów (tzw. areoli) rozwijają się liczne i piękne kwiaty o intensywnie czerwonej barwie oraz żółtych, wystających pylnikach (chociaż bywają też odmiany o kwiatach pomarańczowych, białych lub różowych). Mają dość wąskie, ostro zakończone płatki, które układają się na pędzie promieniście. Kwitnienie najczęściej rozpoczyna się w marcu i może trwać do maja, o ile roślina przeszła wymagane okresy spoczynku.


Kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny

Wymagania uprawowe


Ponieważ kaktus wielkanocny pochodzi z rejonów tropikalnych, jego wymagania uprawowe są dość wysokie, a zapewnienie mu w mieszkaniu warunków zbliżonych do naturalnych jest zadaniem niełatwym. Roślina w okresie wegetacji oczekuje stanowiska dostatecznie widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem, wilgotnego podłoża i powietrza (wskazane częste zraszanie i regularne podlewanie miękką wodą) oraz stosunkowo wysokiej temperatury (ok. 22-25°C). W okresie wzrostu i kwitnienia nie znosi spadku temperatury poniżej 15°C. Najlepiej rośnie w lekkim podłożu na bazie torfu z niewielką domieszką drobnoziarnistego psiaku, a ponieważ nie lubi nadmiaru wody zalegającej w okolicy korzeni, powinna mieć również zapewniony odpowiedni drenaż (np. z kulek keramzytu). W okresie kwitnienia oraz w czasie wegetacji można również roślinę zasilać nawozami przeznaczonymi dla kaktusów.

Co ciekawe kaktus wielkanocny znakomicie nadaję się także do uprawy hydroponicznej. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz