Kaktus wielkanocny - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Kaktus wielkanocny - uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

3,3/5 (167 ocen)

Okresy spoczynku


Powyższe warunki nie są jednak wskazane podczas niezbędnych okresów spoczynku. Przypadają one na krótki czas zaraz po kwitnieniu (ok. V-VI) oraz na miesiące od X do XII lub od XI do I (ten odpoczynek powinien trwać minimum  8 do 12 tygodni). Wtedy należy roślinę przenieść w chłodne (10-15°C), ale widne miejsce, zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie do absolutnie niezbędnego minimum (tak, aby podłoże całkiem nie wyschło). Dopiero tak potraktowany kaktus wielkanocny zakwitnie we właściwym terminie, wydając duże ilości pięknych i dekoracyjnych, czerwonych kwiatów.

Kaktus wielkanocny

Kaktus wielkanocny

Rozmnażanie


Rozmnażanie tej rośliny można przeprowadzić samodzielnie, ukorzeniając wierzchołkowe odcinki pędów (po pobraniu powinny poleżeć dzień lub dwa, aby rana mogła dostatecznie przeschnąć) w wilgotnym, piaszczystym podłożu, ale ponieważ utrzymanie tak wyhodowanego kaktusa może być dość trudne, lepiej kupić egzemplarz szczepiony, który daje większą szansę powodzenia uprawy.


Zagrożenia i choroby


Największym zagrożeniem w uprawie kaktusa wielkanocnego są popełniane przez nas błędy uprawowe. Nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia korzeni i pojawienia się chorób grzybowych, zbyt suche powietrze sprzyja rozwojowi szkodników (np. przędziorków), wahania temperatury oraz zamiany stanowiska lub przekręcanie doniczki podczas wegetacji i kwitnienia mogą prowadzić do opadania pąków kwiatowych natomiast przesuszenie podłoża powoduje marszczenie i więdnięcie zielonych członów.

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz