Poznaj standardowe wymiary materaców do łóżek

Jesteś tutaj:

Poznaj standardowe wymiary materaców do łóżek

3/5 (130 ocen)

Wygodny sen w dużej mierze uzależniony jest od konstrukcji samego łóżka, ale także od zakupionego materaca. Jak dobrać jego wielkość, aby spełniał oczekiwania odpoczywającej osoby?

Zarówno łóżko jak i materac powinny gwarantować wygodę. Ich rozmiary są uzależnione od siebie. To oznacza, że im większe będzie łóżko, tym większego materaca będziemy potrzebowali. Wraz z etapami rozwoju i wzrostem człowieka będą proporcjonalnie wzrastały pożądane wielkości materacy.


Niemowlak


Najmniejsze materace będą przeznaczone oczywiście dla niemowlaków. Charakteryzują się niewielką szerokością, nieprzekraczającą  100 cm (przeważnie 60 cm lub 70 cm). Długość takiego materaca wynosi odpowiednio 120 cm lub 140 cm. Warto podczas zakupu zwrócić uwagę na wysokość, ponieważ wysokość całkowita nie jest wymiarem odpowiadającym wielkości wkładu. Wysokość całkowita stanowi sumę wysokości wkładu oraz obustronnego pokrowca. Łóżeczka niemowlęce przeważnie wyposażone są w materace, których wysokość wkładu nie przekracza 10 cm.


Przedszkolak


Wiek przedszkolny wiąże się ze zmianą dotychczasowego łóżeczka i odpowiadającego mu materaca. Zastępuje się go materacem o szerokości od 70 cm do 90 cm. Długość wynosi przeważnie 160 cm.


Dziecko w wieku szkolnym


Pójście do szkoły to kolejny moment, kiedy trzeba pomyśleć o łóżku dziecka. Nie zawsze konieczne okazuje się zbytnie zwiększenie szerokości materaca. Nieco inaczej jest w przypadku długości. 160 cm jeszcze w pierwszej klasie może wystarczyć, ale później warto zakupić dłuższy materac (180 cm lub 190 cm).


Nastolatek i osoba dorosła


Dojrzewanie jest czasem, kiedy dziecko intensywnie wzrasta. Można zatem śmiało podjąć kroki mające na celu zakup materaca o wymiarach przeznaczonych dla osoby dorosłej. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów związanych z koniecznością nieustannych zmian materaców. Standardowo szerokości zaczynają się od 80 cm, ale mogą też przekraczać 100 cm (np. materac o szerokości 120 cm). Natomiast długość wynosi 200 cm.


Dwuosobowe życie – dwuosobowy materac


Na każdym z poprzednich etapów łóżko przeznaczone było dla jednej osoby. Decydując się na podwójne łóżko szerokość należy zwiększyć do co najmniej 140 cm. Jednak jest to absolutne minimum. Znacznie wygodniej będzie się spało, kiedy szerokość materaca przekroczy 160 cm. Dostępne są również rozwiązania o szerokości 200 cm.

Zasadniczo grubości materaców dla nastolatków jak i osób dorosłych są oczywiście podobne. Ze względu na zapewnienie większego komfortu warto pomyśleć o materacu, którego wysokość będzie wynosiła co najmniej 20 cm.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz