Jak sprawić, aby mała sypialnia w bloku wydała się większa niż w rzeczywistości?

Jesteś tutaj:

Jak sprawić, aby mała sypialnia w bloku wydała się większa niż w rzeczywistości?

2,7/5 (21 ocen)

Mieszkania w bloku nie zawsze umożliwiają zaaranżowanej dużej i przestronnej sypialni. Wychodząc temu naprzeciw zdecydowaliśmy się na zestawienie kilku przydatnych wskazówek.


Podłoga i ściany


Pomimo tego, że przeznaczenie sypialni sprowadza się do użytkowania jej przez domowników nie należy rezygnować z atrakcyjnej aranżacji. Przytulne, uzupełnione w sposób harmonijny wnętrze pozwala bowiem na błogi odpoczynek nawet podczas krótkiej drzemki. Ponadto pozbawiona designerskiego chaosu sypialnia wydaje się być większą niż jest w rzeczywistości. Jak osiągnąć taki efekt?

Podstawą jest oczywiście wzajemne uzupełnienie materiału podłogi z aranżacją ścian. Nie są wskazane ciemne materiały podłogowe, gdyż w przypadku niewielkich sypialni w bloku będą wymagały one określonego charakteru późniejszego urządzania. Chodzi oczywiście o rozjaśnienie pomieszczenia poprzez kolor ścian, szafy, łóżka czy jego narzuty. Rezygnując z ciemnej podłogi można śmiało ponieść się wyobraźni i uzupełnić pozostałe wyposażenie w nieco bardziej odważnych kolorach – decydując się chociażby na wzorzystą, oryginalną narzutę. Podłoga w kolorze klonu lub buku jest zatem uniwersalnym rozwiązaniem, przeznaczonym dla każdego. Ponadto w sypialni z taką podłogą jest znacznie łatwiej utrzymać czystość niż w przypadku ciepłych wykładzin dywanowych. Jeżeli jednak to właśnie wykładziny dywanowe zostaną wybrane należy zainwestować w te, które są pozbawione wzorów, w kolorach beżu bądź szarości. Trzeba podkreślić, że takie zestawienia kolorystyczne są uznawane w ostatnim czasie za najbardziej trendy.

Mała sypialnia nie może być zdominowana kolorem ściany, gdyż nie będzie wpływało to na optyczne powiększenie. Z tego względu jasne podłogi również uzupełnia się spokojnymi kolorami ścian. Błękit, delikatna zieleń czy beż są najchętniej wybierane (podobnie z resztą jak biel czy jasne odcienie szarości). Tak zaaranżowane wnętrze najlepiej oddzielić od innych pomieszczeń drzwiami, które będą odzwierciedlały podobne tonacje kolorystyczne.


Sypialniane łoże


Małe sypialnie zgodnie z zasadami feng-shui nie należą do zaprojektowanych wzorcowo. Jednak i w tym przypadku można urządzić je tak, aby zapewniały przyjemny sen i naładowywały dobrą energią. W miarę możliwości należy  ustawić łóżko w sposób zapewniający wyjrzenie przez okno. W praktyce oznacza to, że wezgłowie nie powinno znajdować się tuż przy oknie. Najlepiej też, aby lokalizacja łóżka nie pokrywała się z linią, na której znajduje się połączenie pomiędzy oknem i drzwiami. Ponadto zaleca się ustawienie łóżka umożliwiające dojście do niego z każdej strony. W przypadku małych sypialni w bloku bardzo często kupuje się łóżka, które pozwalają na dodatkowe zagospodarowanie przestrzeni pod nimi (szuflady, półki). Warto wiedzieć, że brak osiągnięcia opisanych powyżej układów lokalizacyjnych nie jest jeszcze odpowiedzią na najtrudniejsze warunki.

Mieszkanie w bloku nie zawsze ma taką samą wysokość. W praktyce oznacza to, że niewielkie sypialnie bardzo często znajdują się na poddaszu. Ograniczeniem są oczywiście skosy. Brak stałej wysokości w pomieszczeniu nie zawsze pozwala na ustawienie łóżka poza niewygodnymi skosami. Ponadto wysokość ścianek kolankowych często nie przekracza 70 cm. O czym wtedy warto pamiętać? Przede wszystkim o bezpieczeństwie podczas snu. Uderzenie głową o skos dla nikogo nie będzie przyjemnością. Ciekawą propozycją jest zatem zakup łóżka japońskiego, które jest stosunkowo niskie w porównaniu z typowymi rozwiązaniami standardowymi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz