Wybieramy odpowiednie kwiaty do sypialni

Jesteś tutaj:

Wybieramy odpowiednie kwiaty do sypialni

3,4/5 (210 ocen)

Bluszcz pospolity – Jeżeli jesteś palaczem, powinieneś postawić  w sypialni właśnie tę roślinę. Bluszcz pochłania dym papierosowy i inne trujące gazy. Uwaga! Spożycie rośliny powoduje zatrucie, dlatego trzymajmy ją z dala od dzieci i od zwierząt domowych

Zielistka Sternberga – Roślina, która ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ doskonale filtruje powietrze. Zielistka pozbywa się z powietrza dwutlenku węgla,  benzolu, tlenku azotu, metali ciężkich oraz zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego dobrze jest ją mieć w pobliżu komputera. Zielistka dzięki emisji ujemnych jonów również odświeża i nawilża powietrze.

Dracena – Roślina ma efektowne, soczyste, zielone liście. Istnieje wiele odmian draceny, ale te które najlepiej oczyszczają powietrze ze substancji szkodliwych to dracena wonna (eliminuje formaldehyd), dracena deremeńska (pochłania trójchloroetylen) i dracena obrzeżona (usuwa ksylen i trójchloroetylen). Latem dracenę trzeba regularnie i obficie podlewać, ponieważ wymaga stale wilgotnej gleby.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Wymienione kwiaty, są tylko przykładami roślin, które skutecznie pozbywają się szkodliwych substancji z pomieszczenia. Inne kwiaty, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie to gerbera Jamesona, hemigraf, hoja, asparagus gęstowkiatowy, trzykrotka, gwiazda betlejemska(formaldegyd), cyklamen, begonia, azalia, anturium, figowce, filodendrony, chamedora wytworna, zroślicha stopowcowa.

Warto wiedzieć, że niektóre kwiaty oczyszczające powietrze, np. begonia pachnąca czy pelargonia, mają bardzo intensywny zapach, dlatego nie poleca się ich stawiać w sypialni. Aromatyczne kwiaty są często drażniące podczas zasypiania, mogą powodować bóle głowy, a nawet reakcje alergiczne. Do sypialni wybierajmy kwiaty raczej o neutralnym zapachu i niewielkich rozmiarach. Nie zapominajmy, że sypialnia to nie taras i że to co występuje w dużych ilościach zazwyczaj szkodzi, a nie pomaga. W niewielkiej sypialni powinniśmy postawić jeden efektowny kwiat, natomiast w dużej sypialni można się już pokusić nawet o pięć różnych kwiatów. Pamiętajmy, że rośliny to sprzymierzeńcy człowieka, dlatego nigdy się ich nie pozbywajmy, nawet z sypialni.

Aneta Malinowska


Koniecznie zobacz