Jak prawidłowo własnoręcznie zrobić stół? Najważniejsze kwestie

Jesteś tutaj:

Jak prawidłowo własnoręcznie zrobić stół? Najważniejsze kwestie

3,2/5 (449 ocen)

Blat

Blat wykonany z drewna to zazwyczaj połączenie desek drewnianych w jedną płytę, do której będą mocowane omawiane powyżej elementy podtrzymujące. Zarówno w przypadku blatu jak i nóg pierwszym krokiem jest oczywiście zwymiarowanie i docięcie drewnianego asortymentu. Niekiedy ten etap można oczywiście pominąć. Jednak w każdym przypadku przed mocowaniem należy na wszelki wypadek sprawdzić wymiary części składowych, którymi dysponujemy.

W zależności od przyjętej szerokości stołu poszczególne deski blatu należy ze sobą połączyć. Najlepiej wykorzystać tutaj specjalny klej do drewna, który pozwoli na trwałe scalenie poszczególnych elementów. Warto również zainteresować się ewentualnymi ubytkami czy szparami. Z pomocą przyjdzie tutaj oczywiście szpachla do drewna. Nakłada się ją po połączeniu desek i wyschnięciu kleju. Następnie drewno przeciera się papierem ściernym, aby wyeliminować nierówności i uzyskać gładką płytę. Dopiero teraz przystępuje się do pomalowania blatu. W ostatnim czasie popularnością cieszą się białe stoły zapewniające uzyskanie świeżości i naturalności we wnętrzu kuchni czy salonu. Dodatkowo od spodu można wzmocnić deski blatu listewkami (używając wkrętarki).

Połączenie

Do połączenia blatu z nogami przyda się również klej do drewna. Nogi zaleca się usytuować w odległości około 3,0 cm od krawędzi blatu. Pozwoli to na późniejsze wzmocnienie górnej części nóg dodatkowymi listwami. Listwy nie tylko będą pełniły funkcję wzmocnienia, ale również estetycznego wykończenia stołu. Zamiast przyklejać listwy zaleca się zamocować je za pomocą metalowych kątowników.


Inne propozycje


Zamiast typowego stołu drewnianego można pokusić  się na wykonanie go z palet. Jest to jeszcze tańsza w wykonawstwie propozycja, która sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu. Blat jest niczym innym jak połączonymi paletami z górną częścią uzupełnioną drewnianymi deskami dociętymi na wymiar. Podstawę mogą stanowić zakupione gotowe nogi. Wystarczy teraz tylko zastosować farbę, klej, wkrętarkę -  i stół gotowy!

Palety pozwalają na stworzenie ciekawych zestawień. Z tego względu coraz częściej wchodzą one i na polskie salony. Paletowy stół uzupełniają wykonane również z palet kanapy czy fotele. To nowoczesny design, którego nie powstydzi się zarówno domowy majsterkowicz jak i projektant nowoczesnych mebli. Paletom nie można bowiem odmówić uroku i tego, że sprawdzą się one we wnętrzach i poza nimi.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz