Zamki do drzwi zewnętrznych

Jesteś tutaj:

Zamki do drzwi zewnętrznych

3,5/5 (35 ocen)

Zamki nawierzchniowe występują zatem jako zamki ryglowe. Składają się najczęściej z 3 lub 5 rygli. Jednak w głównej mierze zamki nawierzchniowe kojarzą się nam w formie tradycyjnej zasuwy. Zarówno jedne jak i drugie powinny być odporne na możliwe uszkodzenia podczas włamania. Chodzi tutaj przede wszystkim o ewentualne szanse na rozwiercenie zamka czy wbicie go do środka. Tego rodzaju zabiegom przeciwdziała budowa zamków nawierzchniowych. Wykonywane są one zazwyczaj jako chromowe i wyposażone w blokady pokręteł. Dzięki blokadom nie można otworzyć zamka od wewnątrz.

Zamek drzwiowy

Zamek drzwiowy

Zamki elektroniczne


Na karty zbliżeniowe

W związku z nieustannym rozwojem elektroniki pojawiają się rozwiązania, których bezpieczne funkcjonowanie zapewniają nowoczesne technologie. Przykład stanowią tutaj zamki elektroniczne, które wymagają użycia karty zbliżeniowej. Tego typu zamek pracuje zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Zamki elektroniczne wykorzystujące karty elektroniczne są bardzo popularne w przypadku głównych wejść do pomieszczeń biurowych. Każdy z pracowników dzięki kartom przykładanym do specjalnych, elektronicznych czujników ma możliwość otworzenia drzwi zewnętrznych.

Zamek elektroniczny

Zamek elektroniczny

Szyfrowe

Zamki elektroniczne na karty zbliżeniowe nie cieszą się jednak największą popularnością. Jeżeli chodzi o nowoczesne rozwiązania to w dalszym ciągu znacznie bardziej ufamy szyfrom. Dlatego też bez porównania częściej na rynku dostępne są zamki elektroniczne szyfrowe. Zamki szyfrowe współpracują z elektronicznymi czujnikami, które informują o ewentualnym otworzeniu lub zamknięciu drzwi. Dzięki nim możemy sprawować kontrolę nad panującą w danej chwili sytuacją.

Zasilanie zamków szyfrowych odbywa się na drodze sieciowej. Jednak tego typu zamki w razie braku sieciowej energii nadal działają, ponieważ w skład ich wyposażenia wchodzą również baterie. Zagłębiając się natomiast bezpośrednio w samo kodowanie odnajdziemy na rynku różne możliwości. Kody bowiem mogą być zadawane zdalnie lub wewnętrznie. Długość zadawanego szyfru wynosi zazwyczaj od 3 do 6 cyfr. Możliwe są jednak również znacznie większe kombinacje.

Zamki elektroniczne, które są szyfrowe coraz częściej stanowią rozwiązania wandaloodporne. Ich obudowy wykonywane są z aluminium i pokrywane lakierem. Cieszą się zainteresowaniem w przypadku domów jednorodzinnych, ale nie tylko.

Jak już wspomniano wcześniej wybór zamka do drzwi zewnętrznych powinien odpowiadać panującemu stopniowi zagrożenia, czyli poczuciu bezpieczeństwa. I chociaż nigdy nie będzie ono stuprocentowe,  nie warto kusić losu i nie zdecydować się na wybór atestowanego rozwiązania.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz