Podłoga w garażu - wytrzymałość przede wszystkim

Jesteś tutaj:

Podłoga w garażu - wytrzymałość przede wszystkim

3,3/5 (160 ocen)

Płytki ceramiczne


Okładziny ceramiczne także doskonale sprawdzają się w garażach. Do takiego zadania najlepiej jest wybierać płytki gresowe, klinkierowe i lastrykowe o szorstkiej powierzchni. Powinny one mieć odpowiednią odporność na ścieranie, w tym przypadku III

- V klasę oraz właściwą twardość, czyli 5-6 w skali Mosha. Ceramika jest nie tylko estetyczna i praktyczna, ale charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, a także z łatwością daje się utrzymać w czystości.

Niestety, podczas tworzenia posadzki ceramicznej, należy uzbroić się w cierpliwość. Po pierwsze wymagany jest dość długi czas sezonowania betonowego podkładu (nawet miesiąc). Poza tym trzeba zastosować odpowiednie zaprawy klejowe (o półpłynnej konsystencji). Najlepiej wybrać takie, jakie stosuje się na zewnątrz budynków. Najlepszymi fugami okazują się w tym przypadku te wykonane z mas epoksydowych.

Posadzka betonowa w garażu

Posadzka betonowa w garażu

Układ warstw podłogi w garażu


Według fachowców zajmujących się budowaniem posadzek w pomieszczeniach użytkowych, te garażowe powinny mieć sprecyzowany standard, bez względu na zastosowany w nich typ podłoża. Takim sprawdzonym układem warstw podłogi w garażu jest następujący:

- podłoże,

- izolacja przeciwwilgociowa,

- izolacja termiczna,

- warstwa ochronna,

- podkład podłogowy,

- warstwa wygładzająca,

- posadzka właściwa.

Nie powinno się tutaj bagatelizować tych zaleceń, ani też oszczędzać na materiałach. Jeśli zignorujemy powyższe wskazówki, może się skończyć na tym, że garaż i jego podłoga będą się zapadać i pękać. W konsekwencji pomieszczenie stanie się niezdatne do użytkowania, a nawet okaże się niebezpieczne. Na naprawę takich błędów wydamy jeszcze więcej, niż na samą początkową inwestycję.



Ile kosztuje położenie podłogi w garażu?

To, oczywiście, zależy od zastosowanych materiału i rozmiarów pomieszczenia. Biorąc pod uwagę poszczególne typy podłogi, ich aktualne średnie ceny kształtują się mniej więcej tak:

- posadzka betonowa – 50 – 80 zł/m²

- posadzka cementowa – 15 – 40 zł/m²

- podłoga z masy żywicznej – 80 – 100 zł/m²

- podłoga ceramiczna – 60 – 100 zł/m²
 

Koniecznie zobacz