Posadzki żywiczne

Jesteś tutaj:

Posadzki żywiczne

2,9/5 (11 ocen)

Trwałość posadzki jest wynikiem selekcji materiałów do której przystąpiliśmy. Kierując się jedynie wyglądem materiałów z pewnością trwałego rozwiązania nie wybierzemy. Trzeba dostosować rodzaj posadzki do panujących w pomieszczeniu warunków. I chociaż do pewnego czasu broniliśmy się przed zastosowaniem posadzki przemysłowej w domu to w chwili obecnej jest zupełnie inaczej.


Posadzka wyłącznie przemysłowa?


Posadzki żywiczne należą do grupy posadzek przemysłowych. Znane są pod nazwą parkietów przemysłowych. W związku z tym automatycznie wywołują skojarzenia z halami przemysłowymi czy z innymi obiektami o charakterze fabrycznym, industrialnym.

Jednak obecnie przeznaczenie posadzek żywicznych z pewnością nie ogranicza się wyłącznie do tego typu obiektów. Posadzki żywiczne to również nowoczesne rozwiązanie dla naszych domów. Należą do modnego trendu, w stronę którego coraz częściej kierujemy naszą uwagę. Posadzki żywiczne doskonale sprawdzają się w salonie czy w jadalni. Chodzi tutaj o parametry techniczne, użytkowe, a także efekty wizualne. Bardzo często posadzki żywiczne stosowane w naszych domach optycznie powiększają pomieszczenia i powodują, że wnętrza wydają się bardziej przestronne.Jakie żywice?


Posadzki żywiczne to posadzki, których składnikami są żywice. Najczęściej decydujemy się na posadzki z żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Dlaczego?

• Epoksydowe

Posadzki z żywic epoksydowych są stosowane we wnętrzach. Charakteryzuje je sporo zalet, które niewątpliwie trzeba tutaj przytoczyć. Dzięki żywicom epoksydowym wykonana posadzka jest wysoko odporna na wodę oraz na ścieranie. Ponadto tego rodzaju żywice są przyczepne do podłoża, dzięki czemu ułatwiają prowadzone prace.

Warto nadmienić, że posadzki z żywic epoksydowych to postawienie na wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz łatwość utrzymania ich w czystości.

Z tych właśnie względów wielu z nas nie jest w stanie oprzeć się posadzkom żywicznym.

Posadzka żywiczna

• Poliuretanowe

Żywice poliuretanowe należą do grupy żywic iniekcyjnych. Stosowane są w tzw.  posadzkach żywicznych zewnętrznych, co stanowi jedną z zasadniczych różnic w porównaniu z posadzkami z żywic epoksydowych.

Poliuretanowa posadzka to przede wszystkim stworzenie posadzki bezspoinowej i elastycznej. Może być ona kładziona nawet na stropach. Jednak przed położeniem posadzki poliuretanowej należy wcześniej wykonać odpowiedni podkład betonowy.
Typowa wersja posadzki poliuretanowej to wersja gładka i jednobarwna. Nie musimy jednak się do niej ograniczać, ponieważ producenci oferują oczywiście wersje znacznie bardziej rozbudowane.

Żywice epoksydowe i żywice poliuretanowe jak wcześniej wspomniano są najbardziej powszechne. Tymczasem mamy jeszcze inne możliwości. Chodzi tutaj chociażby o żywice polimerowe, metaakrylowe czy winyloestrowe. Każda z wymienionych żywic (zarówno z tych powszechnych jak i mniej) to zasadniczy wraz z wypełniaczami składnik posadzki żywicznej.

Pod pojęciem wypełniaczy rozumie się przykładowo piasek kwarcowy. Może mieć on różną granulację. Stosuje się go w przypadku posadzek szpachlowych. Nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do piasku kwarcowego. Wybór kruszywa jest naprawdę spory. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz