Podłoga na legarach - prosta elegancja

Jesteś tutaj:

Podłoga na legarach - prosta elegancja

3,4/5 (255 ocen)

Ułożenie desek trzeba dobrze zaplanować. Obliczyć ich liczbę i przewidzieć miejsca łączenia. Należy też wziąć pod uwagę szczeliny dylatacyjne przy ścianach. Podłogi nie powinno się układać zaraz po przytransportowaniu desek, które powinny „przeleżakować” przynajmniej kilka dni w pomieszczeniu, w którym mają tworzyć podłogę. Najodpowiedniejszą temperaturą otoczenia, w jakiej można układać podłogę jest 15-20°C.

Przybijanie desek należy rozpoczynać od okna (okien) równolegle do krótszej ściany. Mocuje się je do legarów gwoździami wbijanymi najczęściej pod skosem w wyżłobienie wpustu deski. Jeśli chodzi o gwoździe, to najlepsze są te specjalnie wyprofilowane z nacięciami, aby nie wysuwały się podczas chodzenia po podłodze.

Wspomniane szczeliny dylatacyjne przy ścianach pokrywa się specjalnymi listwami przyściennymi, które przycina się w narożach i złączach pod kątem 45°. Mocuje się je klejem do podłogi tak, by szczelnie przylegały do ścian. Pod listwami często chowa się kable i różne inne instalacje prowadzone w danym pomieszczeniu.

Legary podłogowe

Legary podłogowe

Wciąż modna


Drewniana podłoga z desek, kiedyś spotykana w wiejskich chatach i dworkach, od dawna już wkroczyła na nowoczesne salony. Współcześni docenili w niej trwałość, prostotę, estetykę i jakość. Dlatego „białą podłogę”, jak się ją nazywa, spotykamy nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w rezydencjach czy mieszkaniach. Dobrze położona i konserwowana może funkcjonować nawet 50 lat.


Orientacyjne ceny


- legary – 5 – 23 zł

- deski – 49 – 200 zł/m²

- listwy przyścienne – 2,5 – 100 zł/m

- montaż legarów – 12 – 15 zł/m²

- układanie podłogi z desek – 35 – 40 zł/m²
 

Koniecznie zobacz