Cyklinowanie parkietu - stara podłoga z drewna jak nowa

Jesteś tutaj:

Cyklinowanie parkietu - stara podłoga z drewna jak nowa

3,1/5 (75 ocen)

Jeśli chodzi o technikę prowadzenia cykliniarki, to jest ona bardzo ważna. Nie można cyklinować w dowolnym kierunku. Sposób prowadzenia tak pierwszego, jak i kolejnych cyklów, związany jest ściśle z ostatnim przejazdem, czyli tym z najniższą granulacją papieru. Aby uzyskać neutralny wygląd cyklinowanej powierzchni, należy maszynę w ostatnim cyklinowaniu prowadzić pod kątem do wszystkich klepek. Prowadzenie cykliniarki wzdłuż jednego rzędu i w poprzek drugiego, powstają wyraźnie widoczne pasy drewna jaśniejszego i ciemniejszego. Źle dobrane kierunki cyklinowania mogą doprowadzić do zarysowań, a nawet dodatkowych ubytków drewna, a błędy te widoczne będą dopiero po lakierowaniu.

W każdym pomieszczeniu są miejsca, gdzie nie da się cyklinować maszyną, bo okazuje się za duża. Wówczas należy skorzystać ze szlifierek kątowych, brzegowych (krawędziowych). Cyklinowanie takich trudnodostępnych miejsc jest bardzo ważne dla całego wyglądu podłogi, więc nie należy tego bagatelizować.  

Niezwykle istotnym etapem cyklinowania jest polerowanie, którego zadaniem jest zatarcie wszelkich różnic powstałych podczas pracy. Chodzi tu zwłaszcza o miejsca zetknięcia miejsc cyklinowanych dużą maszyną z miejscami cyklinowanymi urządzeniami brzegowymi.

Cyklinowanie parkietu


Co jest ważne?


Żeby efekt cyklinowania był perfekcyjny, należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Każdy fachowiec potwierdzi, że chodzi tu o:

- dobór właściwych kierunków szlifu – zależą one, oczywiście, od układu, wielkości i wzoru podłogi, a ponadto nie powinno się każdej warstwy szlifować w tym samym kierunku,

- należy zadbać o kondycję cykliniarki oraz jej odpowiednie wyregulowanie,

- trzeba zachować kolejność używania papierów ściernych,


- zadbać o prawidłowe wykończenie miejsc trudnodostępnych i brzegów podłogi,

- po cyklinowaniu należy podłogę dobrze oczyścić z pyłu i kurzu,

- starannie zabezpieczyć wycyklinowaną podłogę farbą lub lakierem,

- na co dzień dbać o dobrą kondycję parkietu czyszcząc go na bieżąco i chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Jak widać cyklinowanie niemal w stu procentach przywraca piękny i atrakcyjny wygląd parkietu. Jeśli zadanie zostanie dobrze zaplanowane i profesjonalnie wykonane, to takie odnowienie podłogi potrwa kilka dni. Można wtedy rodzinę wysłać na urlop, aby nie przeszkadzała, nie nawdychała się pyłu i nie nawąchała lakieru.
 

Koniecznie zobacz