Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

Jesteś tutaj:

Pędzle i wałki malarskie - jak je dobierać?

2,8/5 (137 ocen)

Nie bez znaczenia jest również wielkość wałka oraz jego materiał, z jakiego został wykonany. Przy malowaniu większych powierzchni lepiej sprawdzają się wałki szerokie i grube, a do malowania mniejszych elementów i detali dobrze jest wybrać mniejsze i wąskie.

Co do materiału, z jakich są produkowane wałki, to najczęściej spotyka się takie z  weluru, sznurka, futra i gąbki. Jak widać jedne są produkowane z włókien naturalnych, inne ze sztucznych.

Wałki welurowe, wełniane i akrylowe, idealnie nadają się do farb rozpuszczalnikowych. Natomiast do farb olejnych najlepsze okazują się wałki z gąbki. A do farb lateksowych i dyspersyjnych fachowcy używają wałków sznurkowych, które sprawdzają się przy malowaniu chropowatych, szorstkich i nierównych powierzchni. Wałki z mikrofibry są odpowiednie do malowania farbami wodorozcieńczalnymi.

Malowanie ściany na niebiesko

Malowanie ściany na niebiesko

Jak prawidłowo malować wałkiem?


Malowanie ścian i sufitów wałkiem nie jest takie trudne. Jednak zabierając się za to po raz pierwszy, należy koniecznie skonsultować się z kimś doświadczonym lub zapoznać się z zasadami, które nie tylko gwarantują poprawność, ale również znacznie ułatwiają pracę. Oto te najważniejsze:

- Nowy i nieużywany jeszcze wałek dobrze jest namoczyć w wodzie i odwirować. W ten sposób usuwa się słabo umocowane runo i inne resztki fabryczne.


- Przystępując do malowania, należy uważać, by wałek zanurzać się w farbie tylko do wysokości jego runa. Obraca się go w jedną i w drugą stronę i równomiernie odciska na kratce lub roboczej części  kuwety. Dopiero później nanosi się wałkiem farbę na wybraną powierzchnię.

- Podczas malowania wałek należy prowadzić delikatnie i z wyczuciem. Trzeba tez uważać, by zawsze nabierać tyle samo farby i malować mniej więcej taką samą wielkość powierzchni.

- Jeśli z jakiegoś wałka korzysta się codziennie, nie ma konieczności dokładnego czyszczenia go za każdym razem, kiedy kończymy pracę. Wystarczy zawinąć go w folię lub woreczek i okleić taśmą malarską. Jednak w przypadku malowania w dłuższych odstępach czasu, należy go dokładnie wypłukać z farby.

Przeciętne ceny wałków mieszczą się pomiędzy 5 – 40 zł.
 

Koniecznie zobacz