
- 1/4
- Następne
Nie bez znaczenia jest również wielkość wałka oraz jego materiał, z jakiego został wykonany. Przy malowaniu większych powierzchni lepiej sprawdzają się wałki szerokie i grube, a do malowania mniejszych elementów i detali dobrze jest wybrać mniejsze i wąskie.
Co do materiału, z jakich są produkowane wałki, to najczęściej spotyka się takie z weluru, sznurka, futra i gąbki. Jak widać jedne są produkowane z włókien naturalnych, inne ze sztucznych.
Wałki welurowe, wełniane i akrylowe, idealnie nadają się do farb rozpuszczalnikowych. Natomiast do farb olejnych najlepsze okazują się wałki z gąbki. A do farb lateksowych i dyspersyjnych fachowcy używają wałków sznurkowych, które sprawdzają się przy malowaniu chropowatych, szorstkich i nierównych powierzchni. Wałki z mikrofibry są odpowiednie do malowania farbami wodorozcieńczalnymi.
Malowanie ściany na niebiesko
Jak prawidłowo malować wałkiem?
Malowanie ścian i sufitów wałkiem nie jest takie trudne. Jednak zabierając się za to po raz pierwszy, należy koniecznie skonsultować się z kimś doświadczonym lub zapoznać się z zasadami, które nie tylko gwarantują poprawność, ale również znacznie ułatwiają pracę. Oto te najważniejsze:
- Nowy i nieużywany jeszcze wałek dobrze jest namoczyć w wodzie i odwirować. W ten sposób usuwa się słabo umocowane runo i inne resztki fabryczne.
- Przystępując do malowania, należy uważać, by wałek zanurzać się w farbie tylko do wysokości jego runa. Obraca się go w jedną i w drugą stronę i równomiernie odciska na kratce lub roboczej części kuwety. Dopiero później nanosi się wałkiem farbę na wybraną powierzchnię.
- Podczas malowania wałek należy prowadzić delikatnie i z wyczuciem. Trzeba tez uważać, by zawsze nabierać tyle samo farby i malować mniej więcej taką samą wielkość powierzchni.
- Jeśli z jakiegoś wałka korzysta się codziennie, nie ma konieczności dokładnego czyszczenia go za każdym razem, kiedy kończymy pracę. Wystarczy zawinąć go w folię lub woreczek i okleić taśmą malarską. Jednak w przypadku malowania w dłuższych odstępach czasu, należy go dokładnie wypłukać z farby.
Przeciętne ceny wałków mieszczą się pomiędzy 5 – 40 zł.